Nadmiar estrogenów – co powoduje?

0
1794
nadmiar estrogenów

Estrogeny to hormony żeńskie, które są odpowiedzialne za wszystko to, co definiuję kobietę. Pełnią w organizmie wiele funkcji, lecz zarówno ich nadmiar jak i nagły spadek zaburzają. Co powoduje nadmiar estrogenów?

Funkcje estrogenów

Odpowiadają za kształtowanie się drugorzędnych cech płciowych kobiet, takich jak sylwetka, głos. Wytwarzane są w jajnikach i są odpowiedzialne za prawidłową pracę całego układu rozrodczego. Regulują libido i zachowania seksualne. Wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, a nawet za wytrzymałość i gęstość kości. Z wiekiem ilość estrogenów w ciele spada, dlatego kobiety są szczególnie narażone na występowanie osteoporozy. Estrogeny pozostają także nie bez wpływu na układ nerwowy, wpływając na nastrój i stany emocjonalne.

Objawy wzrostu estrogenów

Problem wzrostu hormonów jest przez wielu lekceważony, a nawet bywa powodem do żartów. Prawdą jest jednak, że nie jest to wcale zabawne ani dla samej kobiety ani dla jej otoczenia. Nadmiar estrogenów może być przyczyną prawdziwego cierpienia.

Nadmierny wzrost estrogenów objawia się nudnościami, zatrzymaniem wody w organizmie, wzroście wagi. Pojawiają się wymioty i bóle głowy. Powstaje wrażenie obrzmienia i bolesność piersi. Na dłuższą metę może to doprowadzić do powstania zakrzepów i zatorów w żyłach, które z kolei bywają bezpośrednim zagrożeniem życia. Cierpi na tym także wyjątkowo ważny narząd, jakim jest wątroba. Pojawiają się kłopoty z miesiączkowaniem a co za tym idzie z poczęciem i donoszeniem ciąży. Powikłaniem są również nowotwory narządów płciowych.

wzrost estrogenów z czego wynika

Naturalny wzrost hormonów

Problemem dla kobiet jest przede wszystkim niekontrolowany i zbyt wysoki poziom hormonów. W życiu kobiet następują jednak naturalne procesy, które wymagają czasowego wyższego poziomu estrogenów. Dzieje się tak tuż przez wystąpieniem miesiączki, co objawia się tym zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Także w czasie ciąży poziom tych hormonów jest wyższy. Mówi się, że ciężarne kobiety promienieją. To właśnie estrogeny odpowiadają za lśniące włosy i zdrową cerę w tym okresie. Po wystąpieniu krwawienia lub zakończeniu ciąży hormony powinny wrócić do normy, lecz jeśli kobieta wyjątkowo ciężko przeżywa zespół napięcia także powinna podjąć leczenie.

Inne przyczyny wzrostu estrogenów

Najczęściej wzrost jest spowodowany przyjmowaniem leków, wrodzonymi zaburzeniami, zespołem policystycznych jajników, guzami na nich, endometriozą lub innymi chorobami układu rozrodczego. Najnowsze badania wykazują, że zakłócenie gospodarki hormonalnej może mieć także inne podłoża. Jednym z nich jest spożywanie żywności przechowywanej w plastykowych opakowaniach i butelkach. Dlaczego należy tego unikać odkryto w najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Amerykanów w Harvard School of Public Health. Udowodniono związek powszechnego składnika plastyku czyli Bisfenolu A ze wzrostem poziomu estrogenów w organizmie kobiet. Badania wykazały również, że na środek ten wrażliwe są szczególnie dziewczynki w okresie dojrzewania i kobiety, natomiast chłopcy i mężczyźni zdają się nie odczuwać skutków jego działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here