Materiały bawełniane – jak je wybierać?

0
1308
Materiały bawełniane

Planujesz uszyć kocyk dla dziecka, matę dla psa albo komplet pościeli na prezent? Kluczem do sukcesu są dobrej jakości materiały – bawełniane lub inne. Wybrany projekt zrealizujesz z sukcesem przy odrobinie talentu, ale podstawą jest tkanina. Czym kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy poniżej.

Tkaniny bawełniane – sprawdzony wybór

Zdecydowanym liderem w świecie tkanin jest bawełna – do jej zalet należy przede wszystkim naturalność oraz uniwersalność. Warto docenić ją również za dobre właściwości izolacyjne. Można z niej uszyć m.in. odzież, komplety pościeli oraz prześcieradła, kocyki, obrusy, ozdobne poszewki na poduszki, a także artykuły higieniczne czy materiały opatrunkowe, gdyż jest miła w dotyku, przyjemna w noszeniu i skutecznie chłonie wilgoć, a także ma wysokie walory estetyczne.

Tkaniny na metry można kupić w hurtowni materiałów bawełnianych – między innymi gładkie, w modne wzory, motywy popularne wśród dzieci, świąteczne itd.

Popularna nie tylko w przemyśle włókienniczym

Tkaniny bawełniane to materiały wielofunkcyjne. Wykorzystywane są głównie w przemyśle włókienniczym, ale z powodu swoich cennych właściwości także w innych branżach – z bawełny produkuje się m.in. filtry do kawy, sieci rybackie, materiały piśmiennicze, papier na banknoty itp. Z kolei ekstrakt z kwiatów bawełny to popularny składnik kosmetyków – do włosów lub do ciała ze względu na pomoc w odnowie komórek skóry.

Wcześniej jednak należy ją poddać różnym procesom i obróbce – jak oczyszczenie przędzy, czesanie, przędzenie, bielenie i barwienie, ew. także merceryzacja, czyli proces uszlachetniający. Jej popularność w różnych branżach wynika z jej podstawowych zalet – tj. chłonności i wytrzymałości, a także właściwości cieplno-izolacyjnych, które mają kluczowe znaczenie w przemyśle odzieżowym i kosmetycznym.

Na co zwrócić uwagę?

Można wybrać odpowiedni materiał i złożyć zamówienie na tkaniny na metry – zapewni nam to wygodę i komfort podczas pracy oraz ćwiczeń podczas wykonywania nowego lub skomplikowanego projektu. Bawełna będzie doskonałym wyborem, ale do wyboru jest kilka jej rodzajów, które różnią się jakością. Warto zwrócić uwagę na przykład na rodzaj włókien i długość nitek, ew. metodę obróbki.

Materiał odpowiedni dla skóry

Bawełna słynie przede wszystkim jako materiał naturalny, idealny dla skóry. Dlaczego? Otóż nasza skóra jest każdego dnia narażona na działanie różnych substancji czy czynników zewnętrznych. Dla alergików oraz dzieci przede wszystkim polecana jest bawełna organiczna.

Bawełna jest włóknem naturalnym i będzie odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej, problematycznej, ze skłonnością do alergii. Jeśli możemy, warto je ograniczać – sięgać po naturalne kosmetyki oraz produkty wykonane ze 100% tkanin bawełnianych, które dobrze chłoną wodę i pot, mim że wolniej i trudniej schną.

Warto kupować materiały na metry w hurtowni tkanin tekstylnych – za dobre produkty najczęściej należy zapłacić nieco więcej, ale zdecydowanie warto, aby uszyte z nich produkty cieszyły przez lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here