Jakie są rodzaje śrub?

0
1260
rodzaje śrub
fot. pexels.com

Majsterkowicze lubią wykonywać wiele prac domowych, zwłaszcza, jeśli mogą samodzielnie coś skonstruować i później ucieszyć swoją budowlą bliskie osoby. Urządzając domowy warsztat warto go dobrze wyposażyć, zwłaszcza różne elementy łączące, którymi są śruby.

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/sruby-jakie-sa-najwazniejsze-rodzaje/

Co musisz wiedzieć o śrubach

Śruby to po prostu gwintowane elementy łączące. Mają one szerokie zastosowanie, zarówno w budowie różnych maszyn i urządzeń, jak w branży budowlanej i wnętrzarskiej. Śruby różnią się od siebie rozmiarem – długością oraz średnicą, a także kształtem i rodzajem łba, trzpienia i zakończenia. To wpływa na ich podział.

Podział śrub

Śruby dzieli się ze względu na kształt ich łba, trzpienia, zakończenia, gniazda, gwintu i dodatkowych elementów. Oto jak wygląda podział różnych śrub.

Śruby podzielone ze względu na kształt łba: sześciokątne, czworokątne, trójkątne, grzybkowe, kuliste, młoteczkowe, walcowe, walcowe soczewkowe, walcowe radełkowe, stożkowe, stożkowe soczewkowe, oczkowe, skrzydełkowe, z uchem, bez łba.

Śruby dzielone ze względu na trzpień to śruby o trzpieniu równym średnicy gwintu, zbliżonym do średnicy gwintu, pasowanym. Podzielone ze względu na ich koniec: płaskie, soczewkowe, ścięte, stożkowe, wgłębione, z czopem płaskim, walcowym, walcowym z otworem do zawleczki, soczewkowym i stożkowym.

Podzielone śruby ze względu na gniazdo: bez gniazda, sześciokątne gniazdo, rowek do wkrętaka, wgłębienie krzyżowe, inne.

Wszystkie śruby posiadają również odpowiednie normy a także klasy wytrzymałości.

Zastosowanie śrub

Z pewnością, jeśli jesteś złotą rączką, spotkałeś się z różnymi śrubami w swoim życiu i wiesz do czego służą oraz jak wyglądają. Zaopatrz jednak swój domowy warsztat w każdy rodzaj, gdyż nigdy nie wiesz, do czego dana śruba może ci się przydać.

W sklepach budowlanych takie śruby możesz kupić na wagę, co nie będzie ogromnym wydatkiem dla ciebie, a lepiej, aby każdy rodzaj był w twoim domu, gdy zachce ci się zbudować coś wymagającego różnych złączy.

Przeczytaj też: http://www.blognazdrowie.pl/przyczyny-bolesnych-miesiaczek/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here