Jak dbać o biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

0
722
Jak dbać o biżuterię z kamieniami szlachetnymi

Nawet najpiękniejsza biżuteria może po latach nie zachować swojego uroku, jeśli nie będziemy o nią dbać. Dotyczy to zwłaszcza biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Jak czyścić biżuterię z kamieniami szlachetnymi i o czym koniecznie trzeba pamiętać?

Prawidłowe przechowywanie biżuterii

W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę z faktu, że biżuteria z kamieniami szlachetnymi musi być odpowiednio przechowywana. Najlepiej – w zamknięciu, z ograniczonym dopływem powietrza. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w delikatnym, materiałowym woreczku. Alternatywą może być też drewniane pudełeczko z poduszeczkami w środku. Należy z kolei unikać wszelkich metalowych opakowań – mogą bowiem doprowadzić do zarysowania biżuterii.

Przy okazji warto również wspomnieć, że ważne jest nie tylko prawidłowe przechowywanie biżuterii, ale także – zabezpieczanie jej przed wpływem środków chemicznych czy detergentów. Z tego względu zaleca się, by przed myciem przy pomocy takich środków, zdjąć biżuterię – lub nałożyć rękawiczkę (jeśli chodzi np. o pierścionek czy bransoletkę). Biżuterię warto też zdejmować na czas wykonywania czynności, które mogłyby doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jak dbać o kamienie szlachetne?

Pozostaje jednak pytanie – jak czyścić kamienie szlachetne i jak dbać o np. biżuterię Tous z szafirami, rubinami czy szmaragdami? Można zdać się na pomoc profesjonalistów – i w przypadku chęci gruntownego wyczyszczenia biżuterii udać się po prostu do salonu jubilerskiego. Możliwe jest jednak również samodzielnie czyszczenie kamieni szlachetnych w biżuterii. Warto mieć natomiast świadomość, że pielęgnacja niektórych kamieni różni się od reszty; przykładem może być opal, który musi zachowywać odpowiedni poziom wilgoci. Z kolei szmaragdy mogą wymagać olejowania – umożliwiającego przywrócenie im blasku.

W większości przypadków najlepszym sposobem na czyszczenie biżuterii z kamieniami jest jej umieszczenie w sitku, które z kolei należy włożyć do naczynia z wodą (najlepiej do garnka). Konieczne jest też dodanie niewielkiej ilości łagodnego detergentu. Wodę należy stopniowo doprowadzić do wrzenia. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów biżuterii (i niektórych kamieni) lepszym sposobem będzie przetarcie bransoletki, naszyjnika czy kolczyków wilgotną ściereczką.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here