Fototapety nie tylko w salonie

0
2021
Fototapety nie tylko w salonie

Współczesna fototapeta, zwłaszcza drukowana na zamówienie, to produkt najwyższej jakości. To dekoracja, której nie będziemy sie wstydzić, ale przed decyzją o naklejeniu jej w domowym pomieszczeniu warto ją poznać.

Dekoracja wnętrz to pomysł, który przychodzi nam do głowy często zbyt późno, zwłaszcza w trakcie urządzania nowego mieszkania. Tymczasem aranżacja wnętrza to spójna całość i nie powinno się dokładać pewnych elementów później. Nawet jeśli chcemy dekorować wnętrze z pomocą fototapety, to lepiej przewidzieć to zawczasu w projekcie wnętrza. Fototapeta jest wówczas elementem pewnej stylizacji, dobierana jest pod kątem całości aranżacji wnętrza. Nieco inaczej może być we wnętrzu, w którym chcemy coś zmienić w trakcie zamieszkania. Chęć zmiany może wynikać z potrzeby pewnego ożywienia wnętrza, nadania mu innego charakteru, odwrócenia uwagi od innych elementów wystroju. W zależności od potrzeby możemy sterować wielkością fototapety oraz motywem. Obydwa czynniki decydują o tym, jak duży wpływ na pomieszczenie będzie miała fototapeta, co oczywiście wykorzystujemy w praktyce.

fototapeta

Jedną z ciekawszych dekoracji fototapetą jest aranżacja salonu. Często jako fototapety do salonu wybierane są kolorowe kwiaty, a fototapeta drukowana jest na całą ścianę. To może być błąd, ponieważ kolorowe kwiaty to dużą kolorowa plama, która może być męcząca przy dłuższym pobycie w pomieszczeniu. O wiele ciekawsze są krajobrazy, może z wyjątkiem gorącej plaży z palma i błękitnym niebem. Naszym zdaniem najlepiej prezentują się widoki z miasta, współczesne lub ze starych uliczek, które dają poczucie jakby ściany nie było i patrzymy przez okno tarasowe. Przy okazji optycznie powiększamy wnętrze, co nie jest bez znaczenia w naszych realiach. Krajobrazy miejskie nie zawsze pasują do niektórych wnętrz urządzonych nowocześnie, ale wtedy mamy do dyspozycji abstrakcyjne grafiki. One również mogą powodować złudzenie optyczne, dzięki którym będziemy mieli trudności z określeniem w jakiej odległości jest ściana. A to również optycznie powiększa nasze małe salony. Czy w salonie trzeba naklejać fototapetę na całej ścianie? Niekoniecznie, najczęściej zależy to od pomysłu na aranżację. Dość często pewne fragmenty ściany są zasłonięte przez meble, wtedy byłby zasłonięty duży fragment fototapety. Motyw abstrakcyjny nie ucierpi, ale fototapeta drukowana ze zdjęcia już tak. Może okazać się, że coś ważnego ze zdjęcia będzie zasłonięte i cały urok fototapety pryśnie.

Dekoracja wnętrz

Fototapety bardzo często trafiają do sypialni jako dekoracja, która nieco ociepla pomieszczenie (zobacz – https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-sypialni/). W sypialni regułą jest naklejanie fototapety na część ściany, na przykład na szerokość małżeńskiego łóżka. Po obydwu stronach fototapety jest wówczas miejsce na dodatkowe wykończenie jakimś atrakcyjnym elementem, spójnym z treścią motywu. Sypialnia to wnętrze prywatne, w którym chcemy nakleić fototapetę z bardziej odważnym motywem. Trzeba to robić ostrożnie i z rozwagą, ponieważ takie motywy mogą szybko się znudzić. Lepiej poświęcić kilka dni na oglądanie zdjęć do wydruku i wracać do swoich wyborów. Warto przekonać się, czy po kilku dniach codziennego oglądania tych samych motywów nie zmieniliśmy zdania. Wszak fototapeta drukowana na zlecenie nie jest tania, po co więc kupować dekorację, z które szybko przestaniemy być zadowoleni.

Salon i sypialnia to nie są jedyne pomieszczenia w domu, w których można stosować fototapetę do dekoracji. Bardzo ciekawe są aranżacje kuchni i łazienek, zwłaszcza, że można w nich stosować kilka rodzajów fototapet. Inspiracji szukajmy w internecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here