Dlaczego instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być każdemu znana?

0
1592
Dlaczego instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być każdemu znana?/

Bezpieczeństwo, także to pożarowe powinno być ważne dla każdego właściciela firmy. W razie nieszczęśliwego wypadku odpowiedni organ dokładnie sprawdzi, czy pracodawca działał według ustalonych prawem zasad, czy dopuścił się uchybień.

Kiedy jest potrzebna?

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest niezbędna w budynkach użyteczności publicznej, blokach mieszkalnych, a także w magazynach lub niektórych przedsiębiorstwach. Swoim zakresem obejmuje wszystkie nieruchomości, w których zagrożenie wybuchem jest znaczne. Dodatkowo podlegają mu także budynki, które stanowią odrębną strefę pożarową nieprzekraczającą 1000 m3, jeśli kubatura tak zwanej nieruchomości inwentarskiej jest większa niż 1500 m3 oraz gdy powierzchnia samej strefy pożarowej może obejmować obszary większe od 1000 m2.

Analiza bezpieczeństwa

Niekiedy do oceny ochrony przeciwpożarowej zatrudnia się wyspecjalizowanych inspektorów. Sprawdzają oni czy firma spełnia wszystkie wymagane normy, prowadzi szkolenia dla pracowników oraz analizuje czy sprzęt i drogi ewakuacji są  dobrym stanie. Rzecz jasna inspektor stworzy całą dokumentację związaną z tym zagadnieniem i w razie potrzeby doradzi w jaki sposób poradzić sobie z uchybieniami.

Kto ja sporządza?

Instrukcję bezpieczeństwa przeciwpożarowego może stworzyć pracodawca albo wyżej wspominany inspektor. Warto jednak zaznaczyć, że do zatwierdzenia danej instrukcji będzie potrzebna opinia. Tej z kolei nie wydać organ, który zajmował się tworzeniem instruktażu. Przedsiębiorcy powinni także wiedzieć, że instrukcję należy aktualizować średnio co dwa lata oraz w sytuacji, gdy w budynku doszło do znaczących zmian (inny zakres użytkowania, przebudowa itd.).

Wiedza dla bezpieczeństwa

Każdy pracownik powinien zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa przeciwpożarowego, może mieć ona niebagatelny wpływ na jego zdrowie i życie. Pracodawca powinien zapewnić podwładnym szkolenie, podczas którego powie jak zachowywać się w razie pożaru i gdzie są wyznaczone najbezpieczniejsze drogi ucieczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here