Czyrak – bolesny czop ropny

0
1225
Czyrak - bolesny czop ropny

Gdy na naszej skórze pojawiają się niezbyt przyjemne wykwity skórne wówczas warto czym prędzej udać się do specjalisty dermatologa. Może to być bowiem poważna zmiana skórna, która wymaga leczenia. Co to jest czyrak? Jest to ropne zapalenie w mieszku włosowym wywołane bakteriami gronkowca, zazwyczaj złocistego. Czyrak powstaje przeważnie w miejscach, gdzie skóra wydziela więcej potu i dochodzi do jej obtarcia. Wśród wielu miejsc można wymienić kark, plecy oraz pachwiny.
Jeżeli w mieszku włosowym wytworzyła się krosta w której to zaczęła zbierać się ropa z krwią, to znak, że powstał na naszej skórze czyrak, którego to nie powinniśmy lekceważyć.
Jest to bowiem bardzo bolesny ropień wywoływany przez bytujące na skórze gronkowce, które to mogą występować w gardle, w nosie, na owłosionej skórze głowy oraz w fałdach skórnych. W sytuacji gdy dochodzi do spadku odporności naszego organizmu, wówczas to niegroźne bakterie przenikają do mieszków włosowych, a następnie je zakażają. Wówczas to powstaje silny stan zapalny.
Gdy tworzy się czyrak, wówczas na początku zazwyczaj powstaje na naszej skórze niewielka krostka, w postaci małego, czerwonego guzka, na wierzchołku którego zbiera się ropa. Zdarza się, że owa krosta w niektórych przypadkach znika sama, niemniej czasem może dojść do zapalenia. Wówczas to powstaje obrzęk, zaczerwienienie oraz czop ropny, który może mieć nawet wielkość piłki golfowej o średnicy trzech centymetrów. Jeśli czyrak jest dużego rozmiaru, to wówczas może towarzyszyć nam złe samopoczucie oraz podwyższona temperatura.
Czop ropny z czasem pęka, a zebrana ropa wydostaje się na zewnątrz. Miejsce po ranie zazwyczaj goi się samoistnienie. W zależności od wielkości ropnia proces gojenia się rany trwa od kilku do kilkunastu dni.

guzikcidotego.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here