Czym jest fala elektromagnetyczna?

0
1751
Czym jest fala elektromagnetyczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś co to jest fala elektromagnetyczna?
W tym artykule postaramy się odpowiedź na to pytanie.
Fale elektromagnetyczne lub fale EM są falami, które powstają w wyniku wibracji między polem elektrycznym a polem magnetycznym. Innymi słowy, fale EM składają się z oscylujących pól magnetycznych i elektrycznych.
Fale elektromagnetyczne powstają, gdy pole elektryczne styka się z polem magnetycznym. Są one zatem znane jako fale „elektromagnetyczne”. Pole elektryczne i pole magnetyczne fali elektromagnetycznej są prostopadłe do siebie. Są również prostopadłe do kierunku fali EM.

Fale EM poruszają się ze stałą prędkością 3,00 x 108 ms-1 w próżni. Nie są odbijane ani przez pole elektryczne, ani przez pole magnetyczne. Mogą one jednak wykazywać interferencję lub dyfrakcję. Fala elektromagnetyczna może przeniknąć przez cokolwiek – czy to powietrze, stały materiał czy próżnia. Nie potrzebuje medium do podróżowania z jednego miejsca do drugiego. Z drugiej strony fale mechaniczne (podobnie jak fale dźwiękowe lub fale wodne) potrzebują medium do poruszania się. Fale EM są falami „poprzecznymi”. Oznacza to, że są one mierzone przez ich amplitudę (wysokość) i długość fali (odległość między najwyższymi / najniższymi punktami dwóch kolejnych fal).
Najwyższy punkt fali nazywany jest „grzbietem”, podczas gdy najniższy punkt nazywany jest „rynną”. Fale elektromagnetyczne można podzielić na zakres częstotliwości. Przykładami fal elektromagnetycznych są fale radiowe, mikrofale, fale podczerwone, promieniowanie X, promieniowanie gamma itp.

colorowo.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here