Czy dieta ketogeniczna jest niebezpieczna?

0
1034
dieta ketogeniczna

W dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze staje się słowo „dieta”. Każdy z nas marzy o pięknej sylwetce i o wspaniałej formie na lato. Największą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna ale czy faktycznie jest ona bezpieczna.

Czym jest ketoza i jak działa dieta ketogeniczna?

Na pewno zastanawiacie się czym w ogóle jest keto dieta, a w szczególności czym się charakteryzuje. Jej głównym założeniem jest przyjmowanie jak najmniejszej ilości węglowodanów, a bazowanie głównie na tłuszczach. Do naszego organizmu dostarczamy cukier już prawie w każdym produkcie, który spożywamy. Niestety znacznie zwiększa on naszą tkankę tłuszczową. Dieta ketogeniczna ma zapobiegać takiemu działaniu. Kiedy organizm nie będzie dostawał węglowodanów, będzie musiał pozyskiwać sobie energię z innych źródeł. Dostarczą mu ją ciała ketonowe, wytworzone przez rozpad tłuszczów. Wszystko to sprawia, że człowiek osiąga stan ketozy, czyli efektywnego spalania tłuszczów.

Zasady diety ketogenicznej

Dobrą wiadomością jest to, że podczas diety ketogenicznej nie musimy stosować żadnej głodówki. Ważne tylko, abyśmy spożywali posiłki, które wpisują się w jadłospis diety ketogenicznej i pomogą w osiągnięciu stanu ketozy. Wskazane jest jedzenie mięsa (głównie czerwonego), orzechów, ryb, warzyw, jaj. Wykluczyć natomiast powinniśmy makaron, ryż, pieczywo, owoce, alkohol oraz oczywiście słodycze. Unikać też należy słodzenia cukrem, czy miodem. Podczas całej diety keto zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów – wody lub zielonej herbaty (oczywiście niesłodzonej).

Pierwsze keto obawy – nie zniechęcaj się!

Dieta ketogeniczna przechodzi różne fazy. Na początku organizm jest troszkę osłabiony, ponieważ przyzwyczaja się do nowego trybu. Często też następuje znaczna utrata wagi. Nie obawiaj się to normalne, ten czas trzeba przeczekać, nie dzieje się nic złego. Później następuje faza zrzucania zbędnych kilogramów i osiągnięcia takiego celu, jaki sobie marzysz. A w ostatniej fazie zostaje tylko utrzymanie wagi. Organizm wtedy jest już oswojony z nowym trybem, ma dostarczone jeszcze więcej zdrowej energii, więc funkcjonujesz jeszcze lepiej niż przed rozpoczęciem diety ketogenicznej.

Jakie korzyści niesie za sobą ketoza?

Jak każda dieta, gwarantuje nam oczywiście spadek kilogramów. Jednak to nie różniło by jej od pozostałych metod. Ma ona jednak jeszcze wiele nieoczywistych zalet. Częstą obawą jest czy nie wystąpi efekt jojo? W tym przypadku to wykluczone. Dzięki takiemu odżywianiu poprawiamy również stan naszej cery. Umożliwia to też pozbycie się cellulitu z naszego ciała. Następuje zdecydowane obniżenie poziomu cukru we krwi, co zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Znacznie spada też poziom złego cholesterolu (LDL), za to wzrasta poziom tego dobrego (HDL). Udowodniono też już, ze dieta keto to jedna z naturalnych metod leczenia padaczki, autyzmu, czy Alzheimera.

Czy ketoza jest zdrowa i bezpieczna?

Oczywiście, nie ma się tu czego obawiać. Jednak jak ze wszystkim trzeba zachować zdrowy umiar. Kiedy z naszej diety wykluczamy węglowodany, musimy pamiętać o zastępowaniu ich produktami wypisanymi w diecie, aby naszemu organizmowi niczego nie brakowało. Musimy też rozsądnie podchodzić do swojego trybu życia, szczególnie w pierwszym etapie ketozy, żeby nasze ciało miało czas przejść ketoadaptację i się przyzwyczaić. Jeśli wszystkie zasady zostaną zachowane, dieta ta jest jak najbardziej bezpieczna.

Pamiętajmy też, żeby dieta byłą jak najbardziej skuteczna, zawsze dobrze wspomóc ją aktywnym trybem życia oraz ograniczeniem używek. Takie działanie zawsze pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie. Dobrze też poczytać rad specjalistów lub być pod nadzorem dietetyka, który będzie czuwał nad naszą dietą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here