Basen ogrodowy czy może jacuzzi

0
942
Basen ogrodowy czy może jacuzzi

W czasach coraz dłuższego i upalnego lata coraz więcej osób rozważa montaż basenu ogrodowego lub dmuchanego jacuzzi. O ile murowany basen wciąż jest synonimem luksusu i jego budowa oznacza wysokie koszty, to można pokusić się o prostsze i zarazem przystępne cenowo rozwiązania. Dmuchany basen ogrodowy to przede wszystkim ogromna frajda dla najmłodszych, zaś jacuzzi kojarzy się z relaksem dorosłych. Ale to tylko część prawdy.

Zalety i wady basenów ogrodowych

Prostokątne czy okrągłe baseny ogrodowe nie wymagają dużego nakładu pracy podczas montażu. Późniejsza eksploatacja także nie sprawia kłopotu. Trzeba tylko odpowiednio dobrać przestrzeń w domu czy ogrodzie i napełnić basem wodą. Do dezynfekcji używa się tabletek z aktywnym tlenem lub kapsułek z chlorem. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i zapewniają czystą, nie tylko biologicznie, wodę. Sporą wadą, i zaletą zarazem, jest ich wielkość. Napełnianie może trwać kilka godzin, także ogrzewanie świeżo nalanej wody słonecznymi promieniami może potrwać. Nie bez znaczenia jest również cena wody. Ale możliwość ochłody i nawet przypłynięcia niewielkiego dystansu rekomendują te niedogodności.

A może dmuchane jacuzzi?

Alternatywą dla ogrodowego basenu może być jacuzzi. Ze względu na rozmiary sprawdzi się nie tylko w ogrodzie czy na działce, ale także na większym balkonie. Niestety w jacuzzi nie można popływać, ale za to można wypocząć po ciężkim dniu w pracy. Prosta regulacja siły i rodzaju bąbelków oraz precyzyjne sterowanie temperaturą to ważne atuty. Kolejnym plusem jest niskie zużycie wody – podstawowe modele mieszczą kilkaset litrów. Podobnie jak w przypadku basenów dezynfekcja wody wymaga użycia tabletek z chlorem lub aktywnym tlenem. Wadą jacuzzi wynikającą z wyższej temperatury wody, jest konieczność częstszej wymiany, połączonej z czyszczeniem ścianek – niestety im cieplej, tym lepiej mają się glony. Ale to niewielka niedogodność, zważywszy na najwyższy poziom frajdy. Mimo że pierwsze skojarzenie z jacuzzi to wieczorne spotkanie dorosłych przy kieliszku szampana czy dobrego wina, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z jego uroków korzystać także w dzień, również w towarzystwie dzieci.

Prywatność

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest basen ogrodowy czy jacuzzi. W obu przypadkach można liczyć na mnóstwo przyjemności – od maja do początku października. Ogromnym atutem w porównaniu do aqua parków i basenów rekreacyjnych jest prywatność. Do ogrodowego SPA czy na basen zapraszamy tylko najbliższych. To też znakomita atrakcja, będąca dopełnieniem urodzinowego przyjęcia lub niezobowiązującego grilla.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here