Altany ogrodowe: pytamy eksperta jak zaplanować aranżację!

0
1422
Altany ogrodowe

Nowy rok to nowe wyzwania dla Twojego ogrodu. Wraz z początkiem roku warto zakasać rękawy i zaplanować przyszłe rewolucje wokół domu. Jak sprawić, by przestrzeń ta promieniała urokiem i stylem? Zacznijmy od altany ogrodowej. Budowle te mają niezwykły dar przemieniana pospolitych ogrodów w magiczne miejsca do relaksu i rekreacji. Trzeba jednak wiedzieć, jak się za to zabrać. I tu z pomocą przychodzi nam ekspert – przedstawiciel polskiego producenta altan drewnianych BdBurch

Czy altanki drewniane mają potencjał do kreatywnego zagospodarowania?

Zwłaszcza one – zapewnia nasz ekspert. Choć pozornie to zaledwie kilka belek i proste zadaszenie, altany ogrodowe mają w sobie mnóstwo potencjału. Możemy zamontować je w dowolnym miejscu ogrodu, co daje nam spore możliwości aranżacyjne. Dodatkowo altanki z drewna takich gatunków jak sosna czy świerk świetnie wpisują się w nasz polski krajobraz. Wszystko jednak zależy od naszej wyobraźni i gustów. Ogród z altanką zawsze zyskuje dodatkowe miejsce odpoczynku, wspólnych posiłków itd. Ale to od naszej fantazji zależy, jaki ostateczny kształt przybierze. Czy będzie to rustykalny domek rodem z Przeminęło z Wiatrem? A może nowoczesna, skandynawska aranżacja z ciemnego drewna? Altany ogrodowe są pod tym względem bardzo plastyczne.

ALTANA drewniana 8 KĄTNA 001a

Fot. http://Bdburchex.com.pl/group/producent-altan-ogrodowych

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując altany ogrodowe do sezonu?

Nasi klienci bardzo często zwracają uwagę na to, by altany drewniane miały podest, barierki, czasem dodatkowe ściany ażurowe. Elementy te zapewniają bezpieczeństwo, ale też stają się bardzo pomocne przy wystrajaniu altany ogrodowej. W pierwszej kolejności polecam zwrócić uwagę na oświetlenie, latem najczęściej odpoczywa się po upałach na świeżym powietrzu, ale po ciemku nie ma już tego uroku. Dostęp do zasilania ma więc spore znaczenie. Oczywiście można pokusić się o lampiony na baterie, ale to rozwiązanie krótkotrwałe i raczej nieekologiczne.

Drugą sprawą jest roślinność – wylicza nam rozmówca. Nawet najprostsze altanki ogrodowe zyskują wiele blasku, jeśli otoczone są rabatami, drzewkami czy roślinami pnącymi. W lecie otoczenie kwiatów jest ozdobą samą w sobie. Zawsze polecamy wykorzystywać donice ogrodowe, bo one mają wielki potencjał aranżacyjny. Altany drewniane są co prawda niezbyt obszerne, więc duże donice na ziemi odpadają, ale wiele mniejszych pojemników można podwieszać pod daszkiem lub w pionie, na ażurowych ściankach, co nosi nazwę ogrodu wertykalnego.

Altana drewniana Natalia kat5

Jakie ma pan porady przy projektowaniu altany ogrodowej?

Przede wszystkim postarajmy się by było przytulnie – podpowiada specjalista z BdBurchex. Koce, pledy, poduszki, wszystko to sprawi, że drewniane meble ogrodowe wewnątrz zmienią się z niewygodnych w komfortowe kanapy. Altanki drewniane można dodatkowo wystrajać w zależności od naszych potrzeb i gustu, wcześniej wspomnieliśmy o donicach i kwiatach doniczkowych, ale to nie wszystko. Jeśli celujemy w styl rustykalny, taki ostatnio jest na czasie, to warto przejrzeć garaż czy piwnicę w poszukiwaniu gratów, które zasługują na drugie życie. Sam tak robię i polecam tę praktyki wszystkim, zwłaszcza gdy przystrajamy altany ogrodowe.

Stare „śmieci” gromadzone przez lata zyskują znak czasu. Kiedyś podkowa, żeliwne żelazko czy wiklinowe koszyki były czymś pospolitym, dzisiaj już rzadko widujemy je wokół nas i zyskały one wartość, wystarczy odwiedzić pchli targ by się o tym przekonać. Aranżując altany ogrodowe warto zatem rzucić okiem w te pozornie niepotrzebne graty i postarać się je odnowić lub dać im nowe życie, zanim zdecydujemy się na kupienie czegoś w sklepie. Altany drewniane są wówczas oryginalne i mają duszę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here