5 zasad urządzania łazienki — jak zaprojektować praktyczną przestrzeń?

0
738

Wyposażenie łazienki powinno być dostosowane zarówno do wymogów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Planując urządzenie tego pomieszczenia, musimy odpowiednio dobrać meble, kafelki, armaturę, oświetlenie i inne akcesoria – tak, aby stworzyły zarówno elegancką, jak i praktyczną całość. Aby uzyskać doskonały efekt, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Wybieraj produkty odporne na wodę

Sprzęty do łazienki muszą wykazywać dużą odporność na specyficzne warunki, które w niej panują. Przede wszystkim muszą one dobrze znosić wilgoć i częsty kontakt z wodą. Należy unikać sięgania po produkty, które mogą w takiej sytuacji ulec uszkodzeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli. Najlepszym wyborem będą modele z odpornej na wodę płyty MDF, pokrytej dodatkowo lakierem poliuretanowym. Jeżeli w łazience chcemy umieścić coś, co jest wykonane z metalu, powinna być to stal nierdzewna. Takie rozwiązania zapewnią wieloletnie użytkowanie łazienek bez obawy o uszkodzenie sprzętów.

Wybieraj komplety ceramiki sanitarnej

Aby łazienka dobrze się prezentowała, poszczególne sprzęty powinny być dopasowane pod względem estetycznym. Dotyczy to również ceramiki łazienkowej. Obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów umywalek, mis sedesowych czy bidetów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup elementów pochodzących z jednej linii produktowej. Wyeliminujemy w ten sposób ryzyko niedopasowania akcesoriów, a co za tym idzie — wrażenia wizualnego chaosu we wnętrzu.

Reguła ta dotyczy również mebli. W miarę możliwości również je należy dobierać w taki sposób, by stanowiły elementy jednego kompletu. Choć oczywiście w przypadku niektórych,  bardziej eklektycznych stylów aranżacyjnych możemy sobie pozwolić na nieco większą dowolność w tej kwestii.

Dopasuj wyposażenie do wielkości pomieszczenia

Zastanawiając się, jaką umywalkę, sedes czy wannę kupić, należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt wnętrza. Na etapie planowania remontu należy bardzo dokładnie wymierzyć łazienkę, aby uniknąć sytuacji, w której kupimy zbyt małe lub – co jest większym problemem – za duże elementy.

Należy pamiętać o tym, by nawet w bardzo małej łazience zadbać o pozostawienie wolnej przestrzeni o wymiarach pozwalających na wygodne poruszanie się po pomieszczeniu i korzystanie z poszczególnych sprzętów. Jej wielkość powinna wynosić:

– min. 60×60 cm przed miską ustępową,

– min. 65×110 cm przed umywalką,

– min. 70×100 cm przy kabinie prysznicowej lub wannie (niezależnie od tego, czy wybieramy wannę wolnostojącą, wnękową lub dostawioną do ściany).

Zadbaj o komfort wszystkich użytkowników

Odpowiednio dobrane wyposażenie łazienki jest niezbędne, by zapewnić wszystkim użytkownikom pomieszczenia niezbędny komfort i bezpieczeństwo. Podczas zakupu poszczególnych sprzętów należy wziąć pod uwagę ich indywidualne preferencje, a także możliwości i ewentualne ograniczenia.

Oznacza to, że warto postawić na rozwiązania wielofunkcyjne, takie jak deszczownice z regulacją intensywności strumienia wody czy np. połączenie kabiny prysznicowej i wanny z parawanem. To przykład urządzeń, z których można korzystać na kilka sposobów, dzięki czemu każdy może cieszyć się nimi na swój ulubiony sposób.

Wyeksponuj zalety, ukryj mankamenty

Naprawdę funkcjonalna łazienka powinna być zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Dlatego podczas aranżowania pomieszczenia warto wykorzystać jego atuty oraz, w miarę możliwości, ukryć wady. Można tego dokonać za pomocą stosunkowo prostych sztuczek, tworzących iluzje optyczne. Przykładowo, urządzając małą łazienkę, warto postawić na rozwiązania, dzięki którym będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej. Można tego dokonać przy pomocy np. dużych kafli i luster, błyszczących powierzchni i dodatków oraz chłodnej i jasnej kolorystyki. Odpowiednio układając płytki, możemy wnętrze optycznie poszerzyć lub podwyższyć, dodając mu lekkości i sprawiając, że przebywanie w nim będzie znacznie przyjemniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here