Testament w kancelarii notarialnej

0
1122
Testament w kancelarii notarialnej

Coraz częściej słyszy się o kłótniach, po śmierci kogoś z rodziny, spowodowanych podziałem majątku zmarłego. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji po swojej śmierci warto sporządzić testament, a najlepiej w tym pomoże kancelaria notarialna.

Testament sporządzony osobiście

Stworzenie dokumentu z ostatnią wolą nie wymaga specjalnego formularza urzędowego. Spadkodawca może utworzyć testament poprzez zapisanie swojej woli w całości pismem odręcznym z zapisaną datą. Brak daty nie unieważni testamentu, jeśli nie będzie wątpliwości, że powstał on w momencie pełnej świadomości spadkodawcy oraz nie będzie kolidował z innymi spisanymi dokumentami o charakterze testamentu. Unieważnić testament może zapisanie go w sposób cyfrowy, a następnie wydrukowanie lub nie umieszczenie podpisu pod odręcznie spisanym dokumentem.Ważne jest wyszczególnienie dokładnego podziału majątku oraz określenie kto dziedziczy, którą część. Możliwe jest też nakazanie w ostatniej woli spadkobiorcy wykonanie określonych czynności.Dla pewności prawomocności swojego testamentu warto skorzystać z usług specjalistów, jakie oferuje kancelaria notarialna.

Testament wobec świadków

Alternatywą dla spisanego osobiście testamentu jest ustne przedstawienie swojej ostatniej woli w obecności dwóch świadków.

Ustna deklaracja może być wobec wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty itp.

Oświadczenie takie musi być podpisane oraz powinien być sporządzony protokół z podaniem daty sporządzenia i podpisem spadkodawcy w obecności świadków. Jeśli osoba wyrażająca swoją ostatnią wolę nie może złożyć osobistego podpisu należy podać w protokole przyczynę takiego stanu rzeczy.

Testament w sytuacji zagrażającej życiu

Polskie prawo przewiduje sporządzenie ustnego testamentu w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności. Może nimi być nadchodząca śmierć spadkodawcy lub okoliczności uniemożliwiające stworzenie testamentu odręcznego lub w obecności notariusza.

Ważne jest, aby taki testament posiadał co najmniej trzech świadków.

Testament w takiej formie często jest sporządzany na statkach lub na pokładzie samolotu, ponieważ to właśnie tam są utrudnione warunki na sporządzenie innego rodzaju testamentu i przedstawienia ostatniej woli osoby.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here