Damskie obuwie do biegania – jakie modele warto mieć w swojej szafie?

0
739

Oferta obuwia sportowego dla fanek biegania może przytłoczyć nie tylko początkujące panie, ale nawet zaprawione w bojach biegaczki. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na przeznaczenie butów i dopasować je do własnych potrzeb oraz preferencji. Zdecydowanie nie warto ograniczać się do jednej pary. Jakie rodzaje butów do biegania mogą zatem ci się przydać?

Buty treningowe

Dobrej jakości buty treningowe przydadzą się zarówno początkującym biegaczkom, jak i nieco bardziej doświadczonym fankom aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Najważniejszą cechą tego typu obuwia jest duża amortyzacja, która chroni stawy i układ kostny przed przeciążeniem związanym z bieganiem po twardych powierzchniach. Odpowiedni model może nawet uchronić przed groźną kontuzją.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, czy producent stworzył obuwie z myślą o średnich dystansach, czy też może głównym przeznaczeniem są biegi długodystansowe. Dobrym rozwiązaniem mogą być uniwersalne buty Asics damskie, które sprawdzą się na trasie o niemalże dowolnej długości. Obuwie treningowe powinno być lekkie, wygodne i wykonane z wysokiej jakości materiałów, które umożliwią stopie swobodne oddychanie.

Buty terenowe

W przypadku butów do biegania w terenie należy sprawdzić przede wszystkim przyczepność do podłoża. Nie zaleca się obuwia z dużą amortyzacją, która może zmniejszyć stabilność, co może skończyć się bolesnym urazem. Wiele doświadczonych fanek biegania po lasach i parkach poleca ponadto wodoodporne modele, które umożliwią trenowanie w deszczowe dni bez ryzyka przeziębienia się.

Niektóre buty do biegania w terenie ze sklepu Run Shop sprawdzą się nawet na górskich szlakach. Przed podjęciem decyzji o zakupie wymarzonej pary warto sprawdzić, czy można w niej biegać w ulubionych miejscach. Odpowiedni model powinien mieć agresywny bieżnik dla lepszej przyczepności oraz zapewniać dobre wsparcie stopy podczas biegu. Ponadto zaleca się zakup obuwia zapewniającego cyrkulację powietrza oraz zapobiegającego przegrzaniu.

Buty startowe

Panie przygotowujące się do maratonów czy też popularnych biegów ulicznych powinny zainwestować w wysokiej jakości buty startowe. Założenie obuwia treningowego podczas zawodów może znacząco obniżyć szanse na zajęcie dobrego miejsca. Modele przeznaczone do startów są bardzo lekkie, mają prostą konstrukcję o mniejszym spadku między palcami a piętą, a także wyróżniają się zmniejszoną amortyzacją, która pozytywnie wpływa na dynamikę biegu. 

Obuwie startowe gwarantuje komfort i pozwala na poprawienie wyników nawet o kilka sekund. Specjaliści odradzają jednak zakładanie butów startowych podczas regularnych treningów. Należy pamiętać, że profesjonalne obuwie do wyścigów nie zapewnia tak dobrej ochrony stawów i układu kostnego jak klasyczne buty treningowe. Ulubioną parę butów startowych można natomiast założyć na trening biegu interwałowego. Idealne buty startowe powinny być idealnie dopasowane i nie mogą powodować uczucia dyskomfortu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here