Co to jest dermatoskopia oraz czemu służy?

0
1285
Co to jest dermatoskopia oraz czemu służy?

Znamiona na skórze w postaci tak zwanych pieprzyków posiada każdy. Przeciętnie jest to około dwudziestu zmian na osobę, ale w wielu przypadkach znamiona takie pokrywają znaczną powierzchnię powłoki skórnej. W większości przypadków nie wymagają interwencji lekarskiej, ale mogą też ulec zezłośliwieniu i stać się przyczyną czerniaka.
Dermatoskopia to badanie wykorzystujące dermatoskop i pozwalające sprawdzić, czy powinniśmy poddać się dalszej diagnostyce, czy możemy spać spokojnie. Na czym owo badanie polega? Czy rzeczywiście jest skuteczne?

Badanie dermatoskopowe, czy jest potrzebne?

Blisko 75 procent zgonów spowodowanych nowotworami skóry to niechlubna zasługa czerniaka. Jest to nowotwór powstający w wyniku patologii w obrębie melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika zwanego melaniną. Melanina odpowiada za ciemnienie skóry w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to reakcja obronna chroniąca nas przed nadmiernym nasłonecznieniem. Czerniaki mogą zająć obszary wokół ust, nosa lub gałki ocznej, ale najczęściej pojawiają się na skórze, a początek namnażania się złośliwych komórek ma miejsce w znamionach, zwanych pieprzykami.

Dermatoskopia najskuteczniejszą profilaktyką raka skóry?

Dermatoskop używany w badaniu dermatoskopowym, to najprościej mówiąc rodzaj lupy powiększający obraz od 10 do 20 razy. Dzięki temu, że posiada źródło światła o właściwościach wnikających w głębsze partie skóry skuteczność właściwej diagnozy wzrasta z 60% (badanie gołym okiem) do 95 % w wypadku dermatoskopu. Badanie dermatoskopowe jest nieinwazyjnie i nie wiąże się z żadnym bólem. Jest podstawowym, bardzo skutecznym badaniem diagnostycznym umożliwiającym wykrycie nowotworu w jego wczesnym stadium.

Jak przebiega dermatoskopia?

Profilaktyczne badanie zmian skórnych jest proste i bezinwazyjne. Polega na przyłożeniu dermatoskopu do każdej podejrzanej zmiany skórnej i ocenie, czy może być ona złośliwa, czy nie.
Wyniki badania dermatoskopowego umieszcza się w skali zwanej skalą TDS (całkowity wskaźnik dermatoskopowy). Pod uwagę brane są takie wskaźniki jak asymetria zmiany, granice zmiany, jej kolor oraz to, czy towarzyszą jej struktury dodatkowe. Każdej zmianie towarzyszą przypisane wartości.
Ogólny wynik > 5,45, oznacza poważne podejrzenia, z koniecznością interwencji.
Wynik < 4,75, mówi o tym, że jest to łagodne znamię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here