Zegarki kieszonkowe antyki nie tylko dla kolekcjonerów

0
1347
Zegarki kieszonkowe antyki nie tylko dla kolekcjonerów

Antyki to nie tylko relikty przeszłości. Obecnie mają one znacznie większa wartość niż w okresie kiedy powstały. Meble sprzed paru stuleci, zabytkowe świeczniki, stare zegary, stylowe oryginalne lampy i żyrandole są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów.

Dzięki temu, że miłośnicy starych przedmiotów gromadzili je i restaurowali przywracając do dawnej świetności, możemy oglądać antyki w zbiorach prywatnych i muzeach. Na przykład muzeum w Krakowie urządziło ekspozycję starych zegarów. Są wśród nich zegary szafkowe, wiszące, stołowe i kominkowe, które powstały od początków XVII wieku. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się zegarki kieszonkowe antyki. Podziwia się ich precyzyjną budowę i kunszt zdobniczy.

Zegarki kieszonkowe antyki już teraz, były w powszechnym użyciu aż do I wojny światowej. Nosili je głównie mężczyźni. Bogatsi posiadali zegarki ze złotą lub srebrną obudową. Takie są teraz w największej cenie. Poza tym, że wartość ma sam kruszec, ich wykonanie jest prawdziwym arcydziełem sztuki zegarmistrzowskiej. Zegarki kieszonkowe antyki zachwycają pomysłowymi grawerunkami na kopercie. Na przedniej lub tylnej pokrywie tłoczone bywały motywy kwiatowe lub herby. Całość prezentuje się imponująco. Wprawdzie zegarek ukryty był w kieszonce, ale o jego posiadaniu świadczyła dewizka w postaci misternie splecionego łańcuszka, wystająca spod poły surduta lub z kamizelki.

W dzisiejszych czasach niespodziewanie powróciła moda na zegarki kieszonkowe. Firmy produkujące czasomierze oferują rozmaite modele oparte na wzornictwie, jakie miały zegarki kieszonkowe antyki. Oczywiście ich mechanizmy są o wiele doskonalsze, ale to jednak nie to samo, co prawdziwe zegarki kieszonkowe antyki.

Urokiem starego zegarka jest jego bogata historia. Kolekcjonerzy starają się więc dowiedzieć jak najwięcej o jego poprzednich kolejnych właścicielach. Czasem są to pamiątki rodzinne, więc ich obecny posiadacz może wiele opowiedzieć o swoim dziadku czy pradziadku – kim był i jakie były koleje jego losów. Odnalezione po latach zegarki anonimowych właścicieli nie mają udokumentowanej swojej historii, więc tym bardziej fascynują ukrytą w nich tajemnicą. Zawsze są też świadectwem sztuki użytkowej danej epoki czy okresu. Moda i styl wytwarzania z czasem się zmieniały, firmy zegarmistrzowskie doskonaliły swoje modele. Dla kolekcjonerów cenne są szczególnie egzemplarze powstałe najwcześniej, albo wyprodukowane w małych seriach. Każdy z nich marzy o zdobyciu unikatowego okazu, który uświetni jego zbiory.

Zegarki kieszonkowe antyki można znaleźć w sklepach z antykami, są też wystawiane na giełdach staroci do kupna lub wymiany. Hobbyści gromadzą nieraz potężne zbiory. Dbają o posiadane zegarki – czyszczą je, konserwują a niekiedy potrafią również naprawić popsuty mechanizm. Takie odrestaurowane egzemplarze bywają w sprzedaży w komisie lub lombardzie. Zawsze znajdą się amatorzy chętni do kupna tak pięknych i zabytkowych przedmiotów albo do swojej kolekcji, albo do użytku w miejsce tradycyjnego zegarka na pasku.

kopalniamarzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkła do kuchni
Następny artykułJak naładować powerbank?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here