Serotonina – jaka jest jej rola w organizmie? 

0
954
serotonina

Serotonina jest jednym z najbardziej znanych neuroprzekaźników, który odpowiada za aktywność neuronalne oraz szeroki zakres procesów neuropsychologicznych. Jej zdecydowana większość znajduje się poza ośrodkowym układem nerwowym i praktycznie wszystkie receptory serotoniny znajdują się poza mózgiem. Jaką rolę odgrywa ten składnik w organizmie? Czym skutkuje niedobór serotoniny? Jakie są sposoby na podniesienie jej poziomu? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/serotonina-na-strazy-doskonalego-nastroju/ 

Serotonina – rola w organizmie 

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem syntetyzowany z aminokwasu tryptofanu. Ten aminokwas endogenny, nie jest syntetyzowane w organizmie i musi być dostarczany wraz z dietą. To kluczowy hormon, który stabilizuje nasz nastrój, poczucie dobrego samopoczucia oraz szczęścia. 

Serotonina wpływa na nasze całe ciało. Umożliwia bowiem komórką mózgu innym komórką układu nerwowego wzajemne komunikowanie się ze sobą. Serotonina pomaga też w procesach snu oraz trawienia. Jeżeli mózg ma zbyt dużo serotoniny, może prowadzić to do nadmiernej aktywności komórek nerwowych. 

Niedobory serotoniny – czym skutkują? 

Niski poziom serotoniny w organizmie związany jest z wieloma zaburzeniami behawioralnymi oraz emocjonalnymi. Według badań, niski poziom tego hormonu może doprowadzić do depresji, zachowań samobójczych, tlenku oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. 

Największą konsekwencją niedoboru serotoniny jest depresja. W przebiegu tej choroby stosowane są leki SSRI, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Leci te hamują wchłanianie serotoniny w synapsie nerwowej. Zachowują wchłanianie, a sprzyja to utrzymaniu wyższych stężeń w synapsie nerwowym. 

Sposoby na podniesienie poziomu serotoniny 

Zmniejszenie poziomu serotoniny może być odczuwalne przez zmęczenie i pogorszenie nastroju, któremu może towarzyszyć przesilenie wiosenne czy narażenie na stres. Istnieją jednak naturalne sposoby na podniesienie poziomu serotoniny w organizmie. Kluczowe znaczenie ma wyższe spożycie tryptofanu, czyli aminokwasu który uczestniczy w syntezie serotoniny. 

Jego duże ilości można znaleźć w produktach, które bogate są w białko. Będą to przede wszystkim mięsa, ryby oraz Mleko. Idealnym źródłem tego składnika są też banany i czekolada. W procesie syntezy serotoniny uczestniczy też witamina B3 B6, cynk, magnez oraz witamina D12. Żeby nie zabrakło ich w naszej codziennej diecie, warto jest sięgać po pełnowartościowe ziarna zbóż, warzywa i orzechy. Bezwzględnie należy też unikać palenia papierosów i zażywania napojów alkoholowych. 

Zobacz też: http://shafiarka.pl/niedobory-pokarmowe-skad-sie-biora/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here