Podpaski czy tampony? Co wybrać?

0
2129
Podpaski czy tampony? Co wybrać?

Dla większości kobiet menstruacja to nic przyjemnego – towarzyszy jej osłabienie, ból brzucha, czasami też zawroty głowy. Warto zadbać wtedy o samopoczucie i zapewnić sobie maksimum komfortu, m.in. zastanowić się, czy wybrać tampon, czy podpaskę. Okazuje się, że na ten temat krąży wiele schematów i mitów, wciąż powielanych. Poniżej wady i zalety obu produktów.

Kobiety zwykle mają podzielone zdanie na temat podpasek oraz tamponów. Nie brakuje zwolenniczek zarówno jednego, jak i drugiego zabezpieczenia podczas okresu. Warto jednak wiedzieć, że oba produkty mają swoje zalety, jeśli korzystamy z nich w odpowiednich sytuacjach. Poniżej przytaczamy najpowszechniejsze mity, abyś mogła zdecydować, co będzie lepsze dla ciebie – podpaski czy tampony?

Wady i zalety podpasek

Łatwiejsze w użyciu dla wielu kobiet są podpaski. Co najważniejsze – ich podstawową zaletą jest zdrowie pochwy, gdyż krew wypływa na zewnątrz. Poza tym wielu producentów oferuje najróżniejsze ich rodzaje – m.in. ze skrzydełkami lub bez, mniejsze lub większe, supercienkie, zapachowe, pochłaniające zapach itd. Bez problemu można też dopasować ich model do obfitości krwawienia w danym dniu menstruacji. Dostępne są podpaski w dużym rozmiarze, jak i niewiele większe od wkładek higienicznych, które przydają się już po okresie jako dodatkowe zabezpieczenie.

Wśród nich są też podpaski dla osób cierpiących np. na nietrzymanie moczu, upławy lub infekcje pochwy. Podrażnienie i stan zapalny powodują często wystąpienie wydzielin, a zatem ochrona bielizny jest wtedy wskazana. Nie ma też ryzyka wystąpienie wstrząsu toksycznego, a w razie obaw o jakiekolwiek zaburzenia czy infekcje, można kontrolować stan rzeczy, np. rodzaj wydzieliny. Również na noc są najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem.

Podstawowe wady podpasek to ograniczenia – nie można uprawiać w nich sportu, nie zapewniają dyskrecji, a także mogą podrażniać i uczulać. Latem dochodzi także do odparzeń, dlatego też niezwykle ważna jest ich częste zmienianie.

Wady i zalety tamponów

Przede wszystkim za tamponami przemawia dyskrecja. Nie da się zaprzeczyć, że są niewidoczne i świetnie się sprawdzają w wielu sytuacjach, a prawidłowo założone są niewyczuwalne. Co więcej, ten rodzaj zabezpieczenia zapobiega też wytwarzaniu charakterystycznego zapachu. Wiele kobiet czuje z jego powodu zawstydzenie. Niewątpliwą zaletą tamponów jest też fakt, że można prowadzić aktywny styl życia i nie trzeba rezygnować z uprawiania sportu – można wybrać się nawet na basen!

Ich zaletą jest też możliwość doboru rodzaju tamponów do charakteru krwawienia. Kobiety nigdy niewspółżyjące także mogą stosować tampony, ale dla nich są polecane tzw. minitampony. W ten sposób ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej jest niewielkie. Przyjmuje się, że granica wieku to 12 lat – poniżej tego roku życia tampony nie są wskazane.

W sklepach jest szeroki wybór produktów, a zatem z wyborem właściwych tamponów nie będzie żadnego problemu. Tampony nie są jednak polecane kobietom, które mają obfite miesiączki, tendencję do infekcji pochwy albo z założoną spiralą wewnątrzmaciczną.

Tampony mają jednak również wady – trzeba mieć świadomość ryzyka i zagrożeń, jakie niesie ich nierozsądne stosowanie. Należy je wymieniać regularnie i często, gdyż nieusunięty przez długi czas tampon może wywołać zakażenie miejscowe, a nawet tzw. zespół wstrząsu toksycznego. W razie nagłego ogólnego osłabienia organizmu, bólu brzucha i wysokiej gorączki, trzeba udać się na konsultację do lekarza. W razie nasilenia objawów – nawet do szpitala.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here