Jak stosować karmy monobiałkowe u psów z alergią lub/i nietolerancją pokarmową

0
161
Jak stosować karmy monobiałkowe u psów z alergią lub/i nietolerancją pokarmową

Alergia i nietolerancja pokarmowa to problemy spotykane coraz częściej nie tylko u ludzi, ale także u psów. Jednym ze sposobów żywienia zwierząt z tego rodzaju przypadłościami jest stosowanie tzw. diety monobiałkowej, zwanej też dietą jednobiałkową lub monoproteinową. Na czym polega taki model żywienia psa i jak stosować go prawidłowo? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega dieta monobiałkowa dla psa?

Pod określeniem “dieta monobiałkowa” kryje się taki rodzaj karmy dla psa, który zawiera w swoim składzie tylko jeden rodzaj białka pochodzenia zwierzęcego. Może być to każdy rodzaj białka od kurczaka i wołowinę aż po sarninę, kozinę czy mięso strusia.

Karmy monobiałkowe są produkowane przede wszystkim z myślą o zwierzętach z wrażliwym układem pokarmowym, wykazujących objawy nietolerancji pokarmowej lub alergii. Ich przewaga nad karmami wielomięsnymi nie polega bowiem na tym, że są bardziej odżywcze lub smaczniejsze, ale na klarowności składu, która pomaga ocenić co psu służy, a co szkodzi.

Zwykle karmę monobiałkową wprowadza się u psa na okres 6-12 tygodni, aby ocenić jak organizm zwierzęcia reaguje na taką dietę. Jeśli objawy alergii lub nietolerancji są silne, wskazane jest, aby wraz ze zmianą diety, wprowadzić odpowiednie leczenie zalecone przez lekarza weterynarii.

Po jakie rodzaje białka zwierzęcego warto sięgać u psów z objawami alergii i nietolerancji pokarmowych?

W przypadku alergików zaleca się unikanie karmy z kurczaka i wołowiny, a sięganie zamiast nich po mięsa bardziej niszowe, a przy tym znacznie rzadziej uczulające jak królik, jagnięcina, dzik, sarna, koza, konina, kaczka, czy wybrany gatunek ryb np. łosoś. Niestety nie ma jednej recepty na monobiałkową karmę dla psa, która na pewno go nie uczuli. Bywają psy uczulone na najdziwniejsze mięsa jak kangur czy struś, jak i takie, którym służy monodieta na kurczaku czy wołowinie.

Bolesna prawda jest taka, że odpowiedź na pytanie co Twój pies toleruje najlepiej, uzyskasz dopiero karmiąc go wybranym źródłem białka przez okres minimum kilkutygodniowy. Niemniej, rozpoczęcie monodiety od białka dotąd rzadko podawanego psu, znacznie zwiększa szansę powodzenia. Jeśli Twój pies często dostawał wołowinę i jagnięcinę rozsądnym jest, by na monodiecie spróbować karmy opartej na wieprzowinie lub indyku, a nie składnikach już dobrze znanych.

Czy monobiałkowa karma mokra może być łączona z karmą suchą?

Najlepiej jest, gdy pies na monodiecie je wyłącznie mięsną karmę mokrą, ponieważ z zasady nie zawiera ona tylu dodatkowych składników, co karma sucha. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nigdy nie możesz mieć pewności, że źródłem uczulenia w diecie Twojego psa jest na 100% mięso. Mogą to być także zboża lub kukurydza, a także dowolny owoc lub warzywo obecne w składzie produktu.

Jeśli jednak nie możesz karmić psa wyłącznie mokrą dietą wysokomięsną, z powodzeniem możesz połączyć ją z karmą suchą, o ile wyszukasz produkt o naprawdę dobrym i przejrzystym składzie. Naszymi faworytami w zakresie karm monobiałkowych suchych są takie marki jak: Optima  Nova, Acana, Raw Paleo czy Brit. Poza wysokiej jakości surowcami unika się w nich zbóż i kukurydzy, co finalnie daje produkt o niskim ryzyku uczulenia i nietolerancji.

Smakołyki i gryzaki, czyli najczęstsze grzechy opiekunów psów na diecie monobiałkowej

Opiekunowie – choć wkładają dużo pracy i pieniędzy w to, by ich pupil jadł dobrej jakości karmę monobiałkową – często nie rozumieją, że zasada eliminacji różnych źródeł białka, musi dotyczyć wszystkich produktów jedzonych przez psa, a nie tylko karmy.

Aby monodieta miała sens należy więc podawać psu smakołyki i gryzaki wyłącznie z takiego białka zwierzęcego, na które zdecydowaliśmy się w karmie. I tak np. decydując się na suchą karmę monobiałkową Optima Nova z królikiem, należy także sięgnąć po puszki mięsne monobiałkowe z królika (np. Folk, Brit, Oasy), smakołyki z królika (np. Woolf, dr. Clauder’s, Milord, Carnilove) i gryzaki z królika (np. królicze uszy John Dog lub cięte skory królicze Balto).

Czy pies na monodiecie będzie mógł z czasem zacząć jeść także inne źródła białka zwierzęcego?

Karmienie psa karmą monobiałkową wymaga od opiekuna sporego wysiłku i niemałej cierpliwości. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, ponieważ korzystne efekty zwykle widoczne są już po kilku tygodniach ścisłego jej stosowania.

A co gdy objawy alergii i nietolerancji miną? Czy pies już zawsze musi pozostać na tylko tym jednym białku zwierzęcym, które się u niego sprawdziło? Zdecydowanie nie! Po ustaniu objawów i upewnieniu się tym samym, że podawane obecnie białko jest przez psa dobrze tolerowane należy wprowadzić do diety kolejne mięso i w ten sam sposób dokonać weryfikacji reakcji psiego organizmu na nowe źródło protein. Gdy alergia powróci należy niezwłocznie odstawić nowe białko i za jakiś czas spróbować z innym.

A co jeśli nie jesteś w stanie znaleźć żadnego źródła zwierzęcych protein, na które Twój nie reagowałby objawami nietolerancji lub alergii? W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja weterynaryjna, która zapewne doprowadzi do zmiany diety na karmę z białkiem hydrolizowanym. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Po szeroki wybór karm, smakołyków i gryzaków monobiałkowych dla psów oraz więcej porad na temat prawidłowego żywienia Twojego pupila zapraszamy na stronę petsmile.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here