Jak efektownie oświetlić schody?

0
1105
Jak efektownie oświetlić schody

Oświetlenie to jedna z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o współczesne domy i mieszkania. Pełni ono obecnie funkcję nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną. Nic więc dziwnego, że producenci elementów oświetleniowych dwoją się i troją, aby co jakiś czas wprowadzić na rynek estetyczne udogodnienia. Jest więc z czego wybierać i tylko od nas zależy, jakie lampy znajdą się w naszych pomieszczeniach. Aby nie pogubić się w tym gąszczu innowacyjnych rozwiązań, warto wcześniej zrobić małe rozeznanie i zorientować się, co jest obecnie na topie. Poniżej przedstawiamy jedną z naszych inspiracji, a mianowicie propozycję niestandardowego oświetlenia schodów. Jesteście ciekawi? Zapraszamy po odrobinę inspiracji.

Dlaczego akurat oświetlenie schodów?

Jedną z podstawowych kwestii, dla których powinniśmy zdecydować się, na odpowiednie oświetlenie stopni, jest nasze bezpieczeństwo. Na ciemnych schodach o wiele łatwiej o potknięcie, a stąd już prosta droga do stłuczeń, zwichnięć i złamań. Warto więc już na etapie projektowania wnętrz wziąć ten aspekt pod uwagę.

Korzystanie ze światła na schodach najczęściej jest konieczne również w dzień. Dlaczego? Akurat ten element wyposażenia bardzo często jest umieszczany w miejscach, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła. W takich wypadkach warto mieć alternatywę, która zapewni nam bezpieczne poruszanie się po nich. Jeśli nie chcemy w tym czasie korzystać z pełnego oświetlenia, warto rozważyć lampy schodowe led. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią czuć się bezpiecznie, ale jednocześnie nie chcą korzystać z lamp przez cały dzień. Dyskretne światło w tym przypadku podświetla najistotniejsze części stopni, a my możemy swobodnie się po nich wdrapywać.

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie schodów?

Bardzo ważne jest, aby wybrane przez nas lampy/ żarówki nie oślepiały osoby znajdującej się na schodach. Światło powinno mieć zatem znacznie niższy stopień natężenia niż to, które wybraliśmy do innych pomieszczeń. Jeśli decydujemy się na żyrandole bądź kinkiety, warto rozsądnie rozplanować włączniki. Powinny one znajdować się zarówno na dole, jak i na górze a dostęp do nich powinny mieć nawet niskie osoby. Dzięki temu ich obsługa będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli z kolei wybieramy lampy schodowe led zamontowane w poszczególnych stopniach, warto rozważyć opcję czujnika ruchu. Takie rozwiązanie pozwoli na zaoszczędzenie energii elektrycznej, a poza tym będzie bardzo wygodne.

Nowoczesność i wygoda, czyli schodowe oprawy LED

Jednym z rozwiązań, które cieszy się coraz większą popularnością, są oprawy LED montowane nisko przy stopniach – przy każdym lub co kilka z nich. Do wyboru mamy wiele kształtów, w tym kółka, kwadraty oraz prostokąty. Światło pochodzące z tego rodzaju lamp nie może oślepiać, dlatego jest zazwyczaj rozproszone i przygaszone. Różne kształty opraw możemy wyposażyć w lampy schodowe led, które pomogą nam zaoszczędzić energię oraz nadadzą klatce schodowej niepowtarzalnego i przytulnego charakteru. Alternatywą dla nich są halogeny, jednak warto pamiętać, że zużywają one znacznie więcej energii i ponadto szybko się nagrzewają.

Ledowe oświetlenie schodów

Lampy schodowe led występują w formie taśm, żarówek oraz diod. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie między innymi ze względu na fakt, iż mogą one świecić w różnych kolorach. Wszystko zależy od naszego pomysłu na zaaranżowanie wnętrza. Ledy są również bardzo żywotną opcją. Ich producenci zapewniają, że ich żywotność sięga średnio kilkudziesięciu tysięcy godzin. Ważne jest również, iż lampy ledowe są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz obojętnie reagują na nawet bardzo niskie temperatury i wilgoć. Dzięki temu inwestując raz, będziemy mogli cieszyć się użytkowaniem przez długie lata. Ponadto, lampy schodowe led potrzebują mało czasu, aby się zapalić i wygasnąć po wyłączeniu, co w znacznym stopniu podnosi ich atrakcyjność.

Oświetlenie jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie rozważamy już na etapie projektowania naszego wymarzonego mieszkania czy domu. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby było ono nie tylko praktyczne, ale również efektowne i estetyczne. Dla niektórych jest to wręcz nieodzowny element dekoracji wnętrza. Warto zatem dobrze przemyśleć wybór odpowiednich lamp i żarówek i dopasować je optymalnie do własnych potrzeb i wymagań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here