Jak dbać o okna PCV?

0
2288
Jak dbać o okna PCV?

Okna PCV są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych przez inwestorów rodzajami skrzydeł. O ich popularnością świadczą przede wszystkim dobre parametry techniczne, wygoda użytkowania, łatwość utrzymania w czystości, a także mniejsza – niż w przypadku okien drewnianych – podatność na działanie czynników atmosferycznych i związane z nimi ryzyko wypaczenia. Jednak wiele osób zapomina, że o okna PCV również należy dbać. W jaki sposób przeprowadzić ich konserwację?

Jak właściwie dbać o okna PCV?

Podczas rutynowego mycia szyb okiennych nie powinno się zapominać również o zabiegach pielęgnacyjnych obejmujących ramy i uszczelki. Zabrudzenia w postaci drobinek kurzu i piasku warto usuwać z zagłębień i uszczelek przy pomocy domowego odkurzacza i szmatki. Nie wolno zapominać także o właściwej konserwacji okuć okiennych. Zabiegi te można szybko i prosto wykonać, korzystając z dostępnych na rynku preparatów. Nie trzeba korzystać z pomocy specjalisty – konserwację można wykonać we własnym zakresie. Nie są one w żadnym razie skomplikowane, a ryzyko uszkodzenia czyszczonych elementów jest praktycznie zerowe. 

Konserwacja okuć i zawiasów w oknach – w jaki sposób i przy użyciu jakich preparatów powinno się ją wykonywać?

Okucia i zawiasy, czyli elementy metalowe występujące w oknach, należy przynajmniej raz do roku posmarować środkami sprzedawanymi na rynku. Do tego celu można wykorzystać na przykład popularną i łatwo dostępną oliwę do maszyn (pozbawioną żywic i kwasów) lub smar bazujący na silikonie. Konserwacja elementów metalowych pozwala na ich cichą, sprawną i bezawaryjną pracę przez wiele lat oraz ogranicza tarcia elementów podczas otwierania i zamykania okien. Smarowanie ruchomych, pracujących części okiennych, takich jak okucia czy zawiasy, pozwala na wkładanie mniejszej siły w codzienne otwieranie czy uchylanie skrzydeł. Ogranicza również ryzyko wystąpienia korozji oraz nadmiernego tarcia wpływającego negatywnie na stan metalowych elementów. 

Pielęgnacja uszczelek przylgowych – jakie środki sprawdzą się do tego celu najlepiej?

Do konserwacji uszczelek przylgowych w oknach można użyć wazeliny technicznej. Odrobina wazeliny, naniesiona na papier, powinna zostać delikatnie wtarta w uszczelki. Tę prostą, choć często zaniedbywaną w domu, czynność wystarczy wykonać raz do roku.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas codziennego użytkowania okien?

Zakup okien PCV Ekoplast stanowi inwestycję na długie lata. Ich prawidłowe użytkowanie i coroczna konserwacja umożliwiają bezawaryjną pracę przez długi czas. Oprócz wymienionych zabiegów pielęgnacyjnych, istotne jest również unikanie zachowań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie skrzydeł okiennych. Wśród rzeczy, o których warto pamiętać, jest między innymi unikanie obciążania ramy ciężkimi przedmiotami.

W niektórych przypadkach niezbędne będzie wyregulowanie okna. W sytuacji pojawienia się problemów z zasuwnicą czy ościeżnicą, osoby zorientowane w temacie mogą podjąć się ich wymiany na nowe lub też skorzystać w tym zakresie z wiedzy i umiejętności fachowca. 

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here