Wygląd zębów bardzo często decyduje niemalże o całej prezencji człowieka. Różnego rodzaju ubytki, żółty lub nawet czarny odcień płytki i krzywy zgryz – są to poważne problemy estetyczne, przez które szczęka nigdy nie będzie idealna. Należy oczywiście się ich pozbyć, próbując zadbać właściwie o swoje zęby – nie samodzielnie, a z pomocą doświadczonego i dobrego dentysty. Krzywy zgryz można zniwelować dzięki noszeniu efektywnych aparatów ortodontycznych, z kiepskim odcieniem płytki poradzą sobie specjalistyczne zabiegi wybielające, a ubytki uzupełnią dobrze dopasowane do nich plomby.
Niektóre problemy estetyczne zębów leczy się również przy użyciu licówek – są to niewielkie płatki przyklejane bezpośrednio do płytki, mogące zmienić jej kształt oraz oczywiście koloryt.
Ile kosztują licówki?
Nie są tanie, ale coraz więcej osób decyduje się w nie inwestować. Robią to już wszystkie gwiazdy Hollywood, które mogą sobie pozwalać na wydawanie masy pieniędzy w celu zatroszczenia się o swój wygląd zewnętrzny. Tak naprawdę licówki nie są potrzebne ludziom ze względów zdrowotnych, jednakże ich zastosowanie może przynieść spore korzyści estetyczne.
Występują w wielu różnych odmianach, dlatego należy się z nimi dokładnie zapoznać jeszcze przed zdecydowaniem się na założenie licówki. Która z nich będzie bowiem najlepsza i jednocześnie na tyle tania, aby przeciętny człowiek mógł rzeczywiście z niej skorzystać?
Na pierwszy rzut idą licówki kompozytowe. Tworzone są z różnorodnych komponentów, charakteryzujących się odmiennymi i specyficznymi właściwościami. Dość popularne głównie ze względu na swoją stosunkowo niską cenę, która na tle cen innych rodzajów licówek wygląda bardzo korzystnie i przyjemnie. Licówki kompozytowe oferowane są przez większość klinik dentystycznych i gabinetów medycyny estetycznej.
Wykonuje się je bardzo łatwo i szybko, dlatego też ich założenie nie wymaga poświęcania ogromnej ilości czasu. Komponenty wykorzystywane do tworzenia tych licówek nadają im elastycznej i plastycznej struktury, dzięki czemu bez trudu można dostosować ich kształt do wymiarów całej szczęki. Zazwyczaj są one na tyle trwałe, iż bywają noszone całymi latami. Jeżeli jednak nie będzie się o nie odpowiednio dbać, mogą oczywiście wypaść lub ulec zniszczeniu.
Nieco popularniejsze od licówek kompozytowych są licówki porcelanowe, uznawane też za najlepsze i najbardziej wytrzymałe. Swoim wyglądem przypominają niewielką porcelanową płytkę, potrafiącą idealnie zgrać się z pozostałymi zębami. Dentysta może nadać jej dowolny kształt i kolor. Wszystko dobiera tak, aby licówka nie odróżniała się na tle innych zębów i by nikt nie mógł poznać, że jest ona sztucznie doklejona.
Porcelanowymi licówkami można zdziałać naprawdę wiele
Fantastycznie wydłużają one zbyt krótkie zęby, idealnie je formują i nadają im perfekcyjnych kształtów, a także zmieniają ich barwę, która z pewnych powodów mogła stać się lekko żółta lub czarna. Licówki porcelanowe są najbezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia, a oprócz tego zapewniają długo utrzymujące się efekty. Można je nosić spokojnie nawet przez osiem lat. A ile kosztują licówki porcelanowe? Na tyle dużo, by pomyśleć o zastąpieniu ich czymś innym.
Alternatywą dla dosyć drogich, choć niepodważalnie najlepszych licówek porcelanowych mogą być te ceramiczne. Póki co niewiele się o nich mówi i nie są zbyt często wybierane przez samych pacjentów, jednakże na zagranicznym rynku robią prawdziwą furorę. Najprawdopodobniej już niedługo przekonają się dla nich sami Polacy, którzy zwykle narzekają na to, iż za standardowe zabiegi dentystyczne muszą płacić gigantyczne pieniądze.
Licówki ceramiczne, mimo iż tańsze od porcelanowych, wyróżniają się naprawdę interesującymi właściwościami. Są nawet trwalsze od zębów naturalnych, a ich twarda i zbita struktura wykazuje się niezwykłą odpornością na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Ile kosztują licówki ceramiczne? Mniej niż te porcelanowe, ale niestety więcej niż kompozytowe. Warto jednak mimo wszystko rozważyć ich wybór. To bardzo wysoka jakość w średniej cenie.
Przed założeniem wybranej przez siebie licówki należy też umieścić na zębie tzw. licówkę tymczasową, którą przeważnie wykonuje się z akrylu. Nie jest ona zbyt trwała, ale nosi się ją maksymalnie przez dwa lata, a zwykle dużo krócej – rok bądź kilka miesięcy. Licówki akrylowe nie są bowiem wytrzymałe, dlatego wymagają szybkiego zastąpienia ich porządniejszym materiałem. W przeciwnym wypadku po prostu wypadną lub ulegną widocznym uszkodzeniom.