Działanie spawarki TIG: Wszystko co musisz wiedzieć

0
828

Spawarki TIG mogą być używane do spawania wielu rodzajów metali. Metoda TIG jest oparta na procesie spawania łukowego, który wytwarza spoinę za pomocą nietopiącej się elektrody wolframowej.

Istnieje wiele zalet stosowania spawarek TIG w wielu projektach spawalniczych. Ich stosowanie zapewnia rodzaj spoiny pozwalający na znacznie głębsze wtopienie materiału spawalniczego. Spawarki TIG stały się z dnia na dzień sukcesem po skonstruowaniu ich w w latach 40. ubiegłego wieku. To właśnie z tej metody najczęściej korzysta się w zakresie łączenia magnezu i aluminium, ale jej użycie sięga na wiele zastosowań.

Charakterystyka procesu TIG

Spawarki TIG generują łuk elektryczny, który powstaje pomiędzy spiczastą elektrodą wolframową a spawanym materiałem w obojętnej atmosferze wytworzonej za pomocą argonu lub helu. Niewielki, intensywny łuk wytwarzany przez spiczastą elektrodę jest idealny do spawania dla wysokiej jakości i precyzji. Spawarki TIG nie powodują powstawania dymu ani oparów, chyba że spawany metal podstawowy zawiera zanieczyszczenia lub elementy takie jak olej, smar, farba itp.

Ponieważ elektroda nie jest zużywana podczas spawania, operator spawarki TIG nie musi wyrównywać dopływu ciepła z łuku. Gdy potrzebny jest wypełniacz, musi on być dodawany oddzielnie do jeziorka spawalniczego.

Źródło zasilania

Spawarki TIG mogą wykorzystywać źródła prądu stałego lub przemiennego. Źródło prądu o stałym natężeniu jest niezbędne, aby uniknąć nadmiernie wysokich skoków mocy pobieranej w momencie zwarcia elektrody z powierzchnią obiektu spawanego. Może się to zdarzyć zarówno celowo podczas zajarzania łuku, jak i nieumyślnie w czasie spawania.

Jeżeli, tak jak w przypadku spawania MIG, stosowane jest źródło prądu o płaskiej charakterystyce, jakikolwiek kontakt z powierzchnią elementu spawanego może spowodować uszkodzenie końcówki elektrody lub jej stopienie z powierzchnią obiektu.

Zastosowania

Spawarki TIG mogą być zastosowane we wszystkich sektorach przemysłu, ale szczególnie nadają się do spawania wysokiej jakości. W przypadku spawania ręcznego, stosunkowo niewielki łuk jest idealny do spawania cienkich blach lub kontrolowanego wtopienia.

Ponieważ szybkość spawania może być dość niska (przy użyciu oddzielnego pręta wypełniającego), inne metody mogą być bardziej preferowane w przypadku grubszych materiałów i przejść wypełniających w grubościennych spawach rurowych. Użycie spawarki TIG na grubszym materiale może nadal spełnić swoje zadanie, ale może spowodować problemy kosmetyczne i strukturalne oraz pęknięcia pod wpływem naprężeń cieplnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here