Co dają bakterie do szamba? Sprawdź jak ich używać!

0
1402
Co dają bakterie do szamba

Wiele gospodarstw domowych w Polsce nie jest podłączona do zbiorczej kanalizacji. Jednym z ekologicznych i tanich w eksploatacji rozwiązań, jest stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków, której kluczowym elementem jest zbiornik, potocznie zwany szambem. Główną trudnością jest utrzymanie tego zbiornika w dobrym stanie przez długie lata. Efektywne oczyszczanie zapewniają tzw. bakterie do szamb, czyli specjalistyczne preparaty, zalecane do stosowania w takich przydomowych systemach. Jak stosować bakterie do szamb?

Biopreparaty do szamb – po co stosować?

Proces rozkładu materii organicznej przez naturalnie występujące w środowisku kolonie bakterii jest w pewnym stopniu samoistny. Na potrzeby przydomowej oczyszczalni to jednak nie wystarcza. Potrzebna jest specjalna mieszanka bakterii do szamb, która zwana jest aktywatorem. Preparat ten, składający się ze szczepów bakterii, witamin oraz enzymów, pozwala w szybki sposób uruchomić procesy samooczyszczania.

Aktywatory mają swoje zastosowanie także wówczas, kiedy przez pewien czas ścieki nie dopływają do zbiornika i nagromadzone w nim bakterie obumierają. Czasami wysokie stężenie detergentów w ściekach także potrafi zmniejszyć kolonie bakteryjne. Preparaty do szamb w formie aktywatorów dostępne są sklepach z materiałami budowlanymi (lub podobnych sklepach branżowych), a także w niektórych sklepach internetowych, np. www.aktywatory.pl.

Jak działają bakterie do szamb?

Oprócz aktywatorów, zaleca się regularne dozowanie innych preparatów. Bakterie do szamb występują w formie ekologicznych tabletek, proszku lub płynu. W każdy przypadku ich zadaniem jest wsparcie procesów samooczyszczania się zbiornika ze ściekami. Przyspieszony rozkład materii zapewnia stale optymalną pojemność szamba – bakterie do szamb upłynniają ścieki, dzięki czemu osady nie opadają na dno zbiornika. Ma to także kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu rur dopływowych, które szczególnie często zatykają się osadem np. z tłuszczu.

bakterie do szamba

Kolejnym zadaniem, jakie muszą wypełnić dobrze działające bakterie do szamb, jest usuwanie odorów. Cuchnący kożuch tłuszczowy, pojawiający się na zwierciadle ścieków, może przynieść sporo problemów domownikom. Regularnie dozowane bakterie do szamb poradzą sobie z jego rozkładem i sprawnie usuną źródło odorów.

Warto dodać, że bakterie do szam to preparaty ekologiczne. Są bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego. Szczepy bakterii zostały dobrane w taki sposób, by nie tylko nie szkodzić, ale także zwalczać patogeny, które mogą namnażać się w szambie (jak salmonella czy e. coli). Więcej na ten temat preparatów do szamb znajdziecie na Aktywatory.pl.

Jak stosować bakterie do szamba?

Jak już wspomniano, preparaty do szamb występują w kilku postaciach. My zdecydowanie polecamy tabletki ekologiczne do szamba. W tej postaci produkt jest najłatwiejszy do przechowywania i dozowania. Odmierzona dawka preparatu wrzucana jest przez właz szamba lub do muszli klozetowej. Warto przestrzegać tego, by bakterie do szamba stosować regularnie. Niestety, efekty zaniedbania przydomowej oczyszczalni bywają kosztowne, wystarczy przywołać przykre zapachy lub potrzebę odpompowywania osadów ze zbiornika (co bywa bardzo kosztowne w porównaniu do kupna bakterii do szamb).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here