Bonsai – tradycja Orientu coraz popularniejsza w Polsce

0
1451
Bonsai - tradycja Orientu coraz popularniejsza w Polsce

Japońska tradycja uprawiania drzewek bonsai zatacza coraz szersze kręgi i od pewnego czasu nabiera popularności także i w Polsce. Drzewka bonsai to rośliny różnych gatunków, z których najchętniej uprawianymi są m. in. dęby, sosny i cisy.
Termin Bonsai pochodzi z japońskiego i jest połączeniem dwóch słów: sai, czyli rośliny, oraz bon, czyli rodzaju specjalnej płaskiej doniczki, w której hoduje się drzewko. Kluczowym elementem uprawy bonsai jest specyficzna pielęgnacja i przycinanie drzewek, tak aby nadać im charakterystyczny, karłowaty kształt To, co w bonsai fascynuje i przyciąga pokolenia, to fakt, że proces uprawy nigdy tak naprawdę się nie kończy, bo drzewko jest żywą rośliną, która ciągle zmienia kształt, rośnie i wymaga stałej troski.
Kiedyś uprawiane przede wszystkim przez wyższe klasy, artystów i duchownych, bonsai już od dawna jest dostępne także dla zwykłych śmiertelników. Wystarczy nabycie startowego zestawu, odpowiedniej ziemi i doniczki, a także poszerzenie wiedzy o podstawowe informacje na temat uprawy bonsai, a i my będziemy mogli rozpocząć swoją przygodę z tą fascynującą tradycją.
Mimo to część ekspertów ostrzega przed gotowymi zestawami do uprawy karłowatych drzewek. Przy nabyciu gotowego zestawu do bonsai niekoniecznie będziemy wiedzieć, z jakim konkretnie gatunkiem drzewka mamy do czynienia, często nie mamy też informacji na temat transportu i stanu, w jakim drzewko do nas dociera.
Dlatego tak naprawdę najlepiej jest w pierwszej kolejności skierować się do specjalistycznego sklepu, gdzie profesjonalna obsługa z głęboką wiedzą na temat uprawy bonsai będzie w stanie doradzić początkującym.
Zanim jednak zdecydujemy się na nabycie naszego pierwszego bonsai, musimy pamiętać o jednym – należy uzbroić się w cierpliwość. Mimo drobnego kształtu, nie możemy dać się zwieść – bonsai to wciąż żywe drzewo, do którego uprawy potrzeba czasu i może potrwać chwilę, zanim zauważymy własny wpływ na uprawiane przez nas drzewko. Mimo to, bonsai to fascynująca tradycja, poprawiająca naszą więź z naturą i uczącą cierpliwości.

ebonsai.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here