Dentysta w ciąży – czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

0
1369
Dentysta w ciąży – czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Wizyty stomatologiczne w ciąży budzą niepokój wielu mam. Leczenie zębów w ciąży jest możliwe, a nawet wskazane.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

O zdrowe zęby i dziąsła najlepiej jest zadbać jeszcze przed zapłodnieniem. Jednak z różnych przyczyn może okazać się, że dentysta w ciąży jest konieczny. Wiele przyszłych mam obawia się, że zabiegi stomatologiczne wpłyną negatywnie na rozwój płodu. Tymczasem okazuje się, że leczenie zębów w ciąży jest całkowicie bezpieczne dla znajdującego się w macicy dziecka. Jest także wysoce wskazane i nie należy z nim zwlekać, ponieważ wszelkie stany zapalne i infekcje w jamie ustnej są niebezpieczne i mogą grozić nawet przedwczesnym porodem. Dlatego zaleca się regularne wizyty u stomatologa, prawidłową higienę i profilaktykę zakażeń.

Zabiegi stomatologiczne są szczególnie bezpieczne w II trymestrze ciąży. Wtedy ciężarna jest już przyzwyczajona do zmian, które zachodzą w jej organizmie i nie zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi. Również płód ma za sobą najbardziej newralgiczny etap rozwoju – kształtowanie narządów wewnętrznych i układu nerwowego. Nie oznacza to jednak, że we wczesnej i późnej ciąży trzeba unikać dentysty.

Dlaczego w ciąży bolą zęby?

Kobieta ciężarna jest szczególnie narażona na nadwrażliwość zębów, podrażnienia dziąseł i infekcje w jamie ustnej. Ma na to wpływ nagła zmiana stężenia hormonów, która prowadzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Dziąsła stają się rozpulchnione i mają tendencję do krwawienia, często też bolą. Zmienia się także pH śliny, co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych bakterii. Dodatkowo częste wymioty we wczesnej ciąży i uleganie zachciankom ciążowym (dostarczanie pokarmów, które zawierają dużą ilość cukru) sprzyja demineralizacji szkliwa. Ból zęba w późnej ciąży jest najczęściej spowodowany ciążowym zapaleniem dziąseł.

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży?

Zdecydowana większość zabiegów stomatologicznych jest bezpieczna dla ciężarnych. O swoim stanie zawsze należy poinformować lekarza, aby mógł zastosować środki lecznicze, które nie wpłyną negatywnie na płód. W czasie ciąży można wykonywać następujące zabiegi:

  • higienizacja i profesjonalne oczyszczanie zębów,
  • leczenie kanałowe,
  • uzupełnianie i oczyszczanie ubytków,
  • zdjęcie rentgenowskie zęba (w razie konieczności),
  • usuwanie zęba.

W ciąży możliwe jest wykonywanie zabiegów ze znieczuleniem. Lekarz używa specjalnego środka, który nie obkurcza naczyń krwionośnych i jest bezpieczny dla płodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here