Jednoosobowa działalność gospodarcza ZUS

0
1304
Jednoosobowa działalność gospodarcza ZUS

Do założenia swojej własnej, pierwszej firmy, która najczęściej jest jednoosobową działalnością gospodarczą, konieczne jest dokładne zapoznanie się z obowiązującymi przepisami, z urzędami oraz formalnościami, jakie należy wypełnić, żeby firmę faktycznie można uznać za otwartą i działającą legalnie. Jeśli chodzi właśnie o jednoosobową działalność gospodarczą – Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie jednym z najważniejszych urzędów, które należy w takim wypadku odwiedzić – lub z którym sprawy można załatwić za pomocą Internetu.
Bez względu na formę – absolutnie każda firma zobowiązana jest płacić składki do ZUS-u. W przypadku, jeśli właściciel firmy zwleka z zapłaceniem comiesięcznej składki, naraża się na szereg różnych nieprzyjemności, począwszy od naliczania karnych odsetek, opłaty dodatkowe naliczane przez urząd, a także w ostateczności karę grzywny mogącą sięgnąć nawet 5 000 złotych. Ponadto firma zalegająca z płaceniem składek może zostać wpisana do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych oraz może zostać wszczęte wobec takiej firmy postępowanie egzekucyjne, mające na celu odzyskanie pieniędzy należnych państwu.
Jednoosobowa działalność gospodarcza musi opłacać ZUS, na który składają się: Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz ubezpieczenia zdrowotne oraz społeczne.
Z roku na rok wysokość składek ZUS obliczana jest proporcjonalnie w odniesieniu do wysokości średniego wynagrodzenia brutto w Polsce, dlatego z roku na rok wysokość składek wzrasta, chociaż nie zawsze widać ów wzrost wynagrodzenia po naszych portfelach.
Istnieje jednak coś takiego, jak mały ZUS dla osób dopiero zakładających własną działalność gospodarczą. Preferencyjne składki działają przez pierwsze dwa lata i polegają na niepłaceniu składek od dnia zapoczątkowania swojej firmy przez kolejne dwadzieścia cztery miesiące. Ów preferencyjne warunki nie przysługują jednak wszystkim – wykluczone są spółki komandytowe, jawne, partnerskie oraz twórcy, artyści oraz założyciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jeśli jest to połączenie jednoosobowych działalności gospodarczych.

babiniec-cafe.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here