Wezwanie do zapłaty – walcz o swoje

0
1038
Wezwanie do zapłaty

Sytuacja, w której usługa została wykonana lub towar wysłany, a druga strona unika obowiązku zapłaty, niestety, wcale nie jest taka rzadka w dzisiejszym świecie. To potrafi znacząco utrudnić funkcjonowanie danej firmy i spowodować wiele problemów. Nie musisz jednak biernie czekać i liczyć, że ktoś grzecznie zapłaci. Nie musisz też się wykłócać i marnować swojego czasu – wystarczy wezwanie do zapłaty. To swoista forma ostatecznego ostrzeżenia, że twoja cierpliwość już się wyczerpała i jesteś gotowy przedsięwziąć zdecydowane kroki, by odzyskać swój dług. Dowiedz się jak napisać takie wezwanie, by naprawdę było skuteczne i co możesz osiągnąć za jego pomocą. To naprawdę bardzo ważne – w końcu chodzi o twoje własne pieniądze, a to temat, z którego się nie żartuje i którego się nie bagatelizuje.

  1. Wezwanie do zapłaty – co to?
  2. Co musi zawierać takie wezwanie?
  3. Wysyłka wezwania przedsądowego – kiedy to zrobić?

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty to nic innego jak pismo, którego zadaniem jest przypomnienie dłużnikowi, że zalega z płatnością. Czasami bowiem nie wynika to wcale z e złej woli dłużnika – bywa też tak, że dana osoba po prostu o tym zapomni a wezwanie do zapłaty przypomni jej o dokonaniu tego obowiązku. To jeszcze nie jest skierowanie sprawy do sądu. To ostateczne ostrzeżenie, że tak może się stać, jeśli dłużnik dalej nie będzie chciał spłacić swojego długu. Dlatego nie zamyka ono jeszcze wcale możliwości polubownego porozumienia między stronami, co też zawsze warto mieć na uwadze. Takie wezwanie do zapłaty traktuj po prostu jako ostateczne ostrzeżenie. Przedsądowe wezwanie zawsze najlepiej wysyłać za potwierdzeniem odbioru – w ten sposób dłużnik nie może udawać, że wcale go nie otrzymał.

Termin spłaty długu

Termin spłaty długu, dane wierzyciela – co jeszcze musisz zawrzeć w takim wezwaniu?

Wezwanie przedsądowe to dokument, swoiste wezwanie dłużnika do polubownego załatwienia tej sprawy. Obowiązek zapłaty musi mieć podany ostateczny termin, licząc od dnia otrzymania wezwania. Można też, jeśli dłużnik wykaże taką chęć, spróbować podjąć próbę mediacji – jeśli sprawa skończy się w sądzie, ta informacja też będzie bardzo cenna. Zanim jednak wyruszysz na drogę postępowania sądowego, napisz odpowiednie wezwanie. Musisz tam podać termin spłaty, umieścić dane dłużnika i swoje, a także numer rachunku bankowego. Napisać wezwanie możesz sam, możesz wykorzystać też druki online. Każde wezwanie jest wiążące, na dłużnika możesz też przerzucić koszty windykacji czy raczej – rekompensaty za taką konieczność – jeśli sprawa trafi na drogę sądową i do komornika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here