Sprawdź, jak obliczyć powierzchnię dachu – poradnik

0
1306

Powierzchnię dachu możemy obliczyć samodzielnie lub skorzystać z aplikacji, która zrobi to za nas. Każda z możliwości ma swoje zalety. Sprawdź, na czym polegają.

Jak oszacować rozmiar połaci dachowej?

Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź na pytanie: „jak obliczyć powierzchnię dachu”. Jest to bez wątpienia trudne zadanie, którego wykonanie warto powierzyć specjaliście. Jego trudność polega m.in. na tym, że trzeba mieć pełną wiedzę o systemie dachowym i związanymi z nim elementami pokrycia. Jeżeli nie mamy dostępu do konkretnych danych tego typu, wówczas nasze obliczenia będą błędne – a to wszystko będzie kosztować nas czas i pieniądze. Jeżeli jednak mamy te informacje, lecz brakuje nam umiejętności matematycznych, by otrzymać wynik, pomocna może okazać się aplikacja przeznaczona do wykonywania takich obliczeń.

Obliczanie powierzchni zaczynamy od ustalenia cosinusa kąta nachylenia dachu. Aby otrzymać wskaźnik nachylenia, należy wartość cosinusa podzielić przez jedynkę. Zaleca się, by otrzymany wynik zaokrąglić np. do 4-ego miejsca po przecinku. Każdą połać wylicza się oddzielnie. Ostatni etap obliczeń polega na ustaleniu, jakie powinny być wykończenia kalenic lub grzbietów i jakiej potrzebujemy ilości m.in. dachówek, uszczelek, rur spustowych itp.

Jak korzystać z aplikacji do obliczania rozmiarów połaci dachowej?

Program do obliczania rozmiarów połaci dachowej można znaleźć m.in. na stronie internetowej producenta lub sprzedawcy materiałów budowlanych. Kalkulator jest niezwykle pomocny, szczególnie gdy nie mamy zdolności matematycznych na tak wysokim poziomie. Dzięki niemu można obliczyć, ile poszczególnych materiałów będzie potrzebnych nam do budowy dachu. Aplikacja jest w stanie obliczyć powierzchnię dachu dla blachodachówki i panelu stojącego na rąbek. Co więcej, wynik działania można pobrać i wydrukować. Jest to narzędzie zarówno dla osób prywatnych, które samodzielnie budują swoje domy, jak i dużych przedsiębiorców.

Co wpływa na koszt pokrycia dachu?

Największy wydatek stanowi zakup materiałów do pokrycia dachów. Nieco mniej trzeba zapłacić za niezbędne akcesoria dachowe, takie jak: płotki przeciwśniegowe, gąsiory, różne uszczelki czy ławy kominiarskie. Jeżeli pokrycie dachu będzie ciężkie, wówczas konieczne będzie wzmocnienie jego konstrukcji – to również podniesie koszt całego przedsięwzięcia. Ponadto, pod pokryciem zazwyczaj montuje się także łaty, kontrłaty i ruszt. Niemal zawsze potrzebne są także różnego rodzaju obróbki blacharskie.

Oprócz wyżej wymienionych elementów należy też doliczyć koszt robocizny. Jeżeli zdecydujemy się pokryć połać blachodachówką, wówczas będzie on nieco niższy. Dekarze zazwyczaj najwięcej liczą sobie na położenie dachówki i blachy płaskiej – są to najbardziej czasochłonne zadania, których wykonaniem zajmują się wyłącznie profesjonaliści. Niemniej koszt robocizny zależeć będzie od danego dekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here