Panele fotowoltaiczne dla firm: przedsiębiorco, poznaj różnice w cenie energii!

0
957
Panele fotowoltaiczne dla firm

Fotowoltaika dla biznesu to dzisiaj temat gorący i podejmowany przez przedsiębiorców bez względu na wielkość działalności. Z czego to wynika? Przede wszystkim z chęci obcięcia wysokich kosztów utrzymania maszyn, urządzeń biurowych itp. Nie da się przecież pracować na wyłączonym komputerze lub produkować na wyłączonej maszynie. Tytułowe panele słoneczne dla firm pozwalają na oszczędności, bez konieczności redukcji czasu pracy urządzeń.

Fotowoltaika dla firm: jakie oszczędności?

Jak podają specjaliści z brewa.pl, dla firmy, która korzysta z instalacji o mocy 40 kWp średnie miesięczne koszty energii elektrycznej mogą wynosić ok. 7 500 zł. A to tylko opłata za prąd – dużo, prawda? Przygotowano więc porównanie, które pokazało dość wyraźnie jakie oszczędności zapewnia fotowoltaika w firmie średniej wielkości. Otóż dla tej samej instalacji średni koszt energii elektrycznej zmalał o ok. 53%!

Drugie porównanie uwzględnia roczne koszty energii elektrycznej dla instalacji o mocy 10 kWp, które średnio wyniosły 34 500 zł. Co, gdy zainstalujemy panele fotowoltaiczne dla firm o takim zużyciu? Według brewa.pl opłaty za energię elektryczną w takim przedsiębiorstwie spadną o ok. 50%. To wyraźnie pokazuje skalę oszczędności, która, wydaje się, jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki wielu krajowych przedsiębiorstw.

Panele fotowoltaiczne dla firm odpowiedzią na wysokie ceny energii?

Panele słoneczne dla firm to inwestycja długofalowa. Według Ministerstwa Gospodarki, do roku 2030 ceny energii elektrycznej w Polsce będą utrzymywały się na wyjątkowo wysokim, historycznym poziomie niemal 490 zł za MWh (są to ceny dla przemysłu). Jak podają specjaliści z brewa.pl, nie ma również gwarancji, że nie pójdą w górę – gdyby analizować jedynie trendy z ostatniej dekady to od 2010 r. cena za MWh wzrosła o 39%. Oznacza to, że prawdopodobnie nie warto liczyć na oszczędności z inicjatywy dostawców czy ustawodawców – fotowoltaika dla firm może okazać się aktualnie jednym z bardziej rozsądnych manewrów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw krajowych.

solar

Fotowoltaika dla firm: zmiany w prawie, które pomogą przedsiębiorcom?

Kluczowe dla rozwoju tego sektora energetycznego w Polsce są zeszłoroczne nowelizacje Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z dnia 14 sierpnia 2019 r. Aktualnie instalacje fotowoltaiczne dla firm są bardziej atrakcyjne niż przed nowelizacją. Dlaczego? Otóż przedsiębiorstwa mają teraz możliwość magazynowania wyprodukowanych przez siebie nadwyżek energii w sieci. Przed nowelizacją fotowoltaika w firmie oparta była na sprzedaży nadwyżek, co ograniczało efektywność samych instalacji i wydłużało czas zwrotu inwestycji. Fotowoltaika dla firm została, wraz z przykładami realizacji i kosztów, szczegółowo opisana przez ekspertów w serwisie brewa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here