Jaką obrabiarkę wybrać do naszego przedsiębiorstwa?

0
819
obrabiarka CNC

Wielu przedsiębiorców ma ból głowy przed zakupem odpowiedniej obrabiarki CNC do swojego przedsiębiorstwa. Tego typu maszyny to nowoczesne urządzenia, które mają różne zastosowanie. Na polskim rynku można spotkać tokarki czy też frezarki CNC do metalu. Każda z maszyn może zostać tak zaprogramowana, że będzie wykonywać taką samą pracę przez dłuższy czas w bardzo szybkim tempie. Tym samym obrabiarki te pracują z większa precyzją niż ma to miejsce podczas pracy manualnej w przypadku obrabiarek konwencjonalnych. Dlatego właśnie maszyny CNC są chętnie wykorzystywane w przemyśle, ponieważ to właśnie tam bardzo potrzebna jest precyzja podczas produkcji części i elementów.

Budowa obrabiarek CNC

Obrabiarki CNC mają zdecydowanie bardziej skomplikowaną budowę niż ich tradycyjne wersje konwencjonalne. Ich mózgiem jest zaawansowany technologicznie komputer. Pozwala on na bardzo dokładne rozplanowanie pracy oraz precyzyjne wykonanie jej kolejnych etapów. Programowanie obrabiarki CNC przebiega dwuetapowo.

W pierwszej kolejności operator projektuje pracę, która wspomagana jest za pomocą modelu CAD. Następnym krokiem jest przełożenie projektu tak, aby był w odpowiedni sposób odczytana przez komputer. Po wykonaniu tych czynności operator CNC może przejść to obróbki metalu. Prawidłowe programowanie obrabiarki CNC wymaga bardzo szerokiej wiedzy z zakresu programowania, fizyki oraz geometrii. Przydatną umiejętnością jest wyobraźnia przestrzenna, która pozwala na właściwe zaplanowanie pracy. Każdy dobry operator obrabiarki powinien znać się na jej obsłudze.

Oleje do obróbki metali

Olej do obróbki metali czy chłodziwo są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu maszyny oraz przy obróbce skrawaniem, a także podczas obróbki mechanicznej. Chłodziwo Blasocut 2000 Universal pozwala wyeliminować zmiany cieplne zachodzące zarówno w narzędziu jak i w samym obrabianym detalu. Zarówno precyzja obróbki jak i efektywność obrabianego metalu jest znacznie większa. Dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu chłodziwa obróbka elementu staje się zdecydowanie łatwiejsza. Również dzięki stosowaniu chłodziwa, narzędzia obrabiarki zwiększają swoją żywotność.

Prawidłowo dobrane oleje obróbcze pozwalają również zmniejszyć tarcie związane z dużym naciskiem i wysoką temperaturą. Ich stosowanie ułatwia usuwanie wiórów, które powstają podczas obróbki skrawaniem. Warto również wspomnieć o zabezpieczeniu elementów przed korozją, na co wypływają składniki zawarte w olejach obróbczych używanych podczas obróbki. W procesie obróbki metali najczęściej stosuje się jeden z trzech rodzajów chłodziw. Oprócz popularnych olejów obróbczych (dostępnych również pod nazwą cieczy olejowych) można spotkać ciecze emulsyjne (mieszanka wody oraz oleju emulgującego) oraz syntetyczne ciecze obróbcze. Pomimo tego, że w wielu sytuacjach inne chłodziwa mogą lepiej odprowadzać ciepło niż olej obróbczy, to jednak wciąż cieszy się on popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, że tego typu substancje wykazują dużo lepsze właściwości smarne. Nie można jednak zapomnieć o tym, że na efektywność stosowanego rozwiązania duży wpływ ma to, czy produkt został odpowiednio dobrany do maszyny oraz przewidzianych prac. Podczas zakupów należy więc mieć na uwadze, że odpowiedni dobór chłodziwa do obróbki jest uzależniony od typu maszyny, sposobu w jaki obrabiany jest detal, a także od samych narzędzi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here