Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami alergii podczas pylenia traw?

0
1591
Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami alergii podczas pylenia traw?

Osoby chore na alergie związaną z pyleniem roślin tak naprawdę muszą borykać się z jej objawami niemalże cały rok. Przy nasilonych stadiach może to być prawdziwym utrapieniem. Czerwone i łzawiące oczy, nieżyt z nosa, zmiany skórne, a czasami także i lekkie stany podgorączkowe potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami alergii podczas pylenia traw?

Uczulenie na pyłki traw

Jednym z klasycznych typów alergii sezonowej jest alergia na pyłki roślin (drzew oraz kwiatów). Sezon pylenia co do zasady rozpoczyna się wczesną wiosną (pierwsza połowa kwietnia), jednakże niektóre drzewa takie jak leszczyna zaczynają kwitnąć już w lutym! Alergeny są wytwarzane przez rośliny każdego roku i to mniej więcej o tej samej porze.

Najbardziej uciążliwe jest jednak uczulenie na pyłki traw, które występuje u 60% alergików. Do szczególnie uczulających traw zaliczyć należy zboża, takie jak żyto oraz kukurydzę. Pyłki traw i zbóż zaczynają pojawiać się w powietrzy od końcówki maja do połowy sierpnia. Następnie do końca wrześnie kwitną chwasty.

Objawy alergii na pyłki roślin

Najczęściej pojawiającym się objawem jest oczywiście katar sienny, mający wodnistą postać. Oprócz tego charakterystyczne jest także:

– częste kichanie,
– swędzenie w nosie,
– zmiany skórne,
– zapalenie spojówek,
– pieczenie i łzawienie oczu
– stany podgorączkowe
– ogólne zmęczenie.

Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami alergii na pylenie traw?

1. Podstawowym sposobem jest dokładne śledzenie pojawiającego się kalendarza pylenia roślin. Co to takiego? Jest to kalendarz opracowywany co roku przez specjalistów w oparciu o to, jak długo trwała zima i jaka była oraz kiedy rozpoczęła się wiosna. Takie wiadomości są w stanie pomóc przy tworzeniu prognozy pylenia poszczególnych roślin dla wszystkich osób, które każdego roku są męczone przez alergie.

2. W trakcie pylenia warto zrezygnować ze spacerów po lasach, łąkach czy polach. Dotyczy to również spacerów w deszczową pogodę, ponieważ przez pierwsze 15 minut deszczu stężenie pyłków w powietrzu jest największe.

3. Oczywiście nie da się obejść bez odpowiednich lekarstw przy wyjątkowo silnych objawach. Z pomocą może przyjść np. Hitaxa, czyli doustny roztwór w formie tabletek, mający za zdanie złagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Większość tych lekarstw stosowana powinna być przy pojawieniu się już podstawowych objawów alergii na pyłki traw. Poza wyżej wymienionym preparatem warto też sięgnąć po Aleric Deslo Active, będący również preparatem doustnym w formie tabletek. Jest to lek przeciwalergiczny, co ważne nie wywołujący uczucia senności. Popularnym środkiem jest także Zyrtec, który stosowany może być zarówno przy alergii sezonowej, jak i całorocznej w celu leczenia nieżytu błony śluzowej nosa.

Należy pamiętać, że większość tych leków można stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here