Ile waży roczne dziecko

0
1826
ile waży roczne dziecko

Rodzice niemowląt często mają wiele wątpliwości odnośnie tego, czy ich potomek rozwija się prawidłowo. Pytanie o to, ile waży roczne dziecko, jest jednym z najczęściej zadawanych lekarzom. Odpowiedź nie jest tu oczywiście zbyt łatwa. Dzieci różnią się przecież od siebie, jedne rosną szybciej, inne wolniej, dlatego to dość skomplikowana sprawa. Zwykle w ocenie prawidłowej wagi czy wzrostu pomagają tak zwane siatki centylowe. Warto jednak wiedzieć, że to, ile waży roczne dziecko, zależy od paru różnego rodzaju czynników. Często wpływa na to choćby płeć malucha.

Można zatem jedynie w przybliżeniu określić ten parametr.

Każde dziecko tuż po przyjściu na świat jest niemal od razu mierzone. Waga urodzeniowa w przypadku noworodków to średnio 2-4 kg. Zakłada się, że zdrowy i dobrze rozwijający się niemowlak powinien w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy swego życia potroić masę ciała. Oczywiście przyrost nie następuje przez cały pierwszy rok równomiernie – na początku dziecko przybiera na wadze o wiele szybciej niż np. w okolicach 10-12 miesiąca życia. Na tej podstawie określono więc, ile waży roczne dziecko, rzecz jasna tylko w przybliżeniu, ponieważ zakres ten zwykle jest szeroki.
Stosuje się tu podział na płeć. Jaką masę ciała wykazują zatem chłopcy, którzy właśnie ukończyli rok? Ich waga, wedle statystyk, waha się od 8,5 do 12,5 kilogramów. Ile ważą więc niemowlęta płci żeńskiej w wieku dwunastu miesięcy? Jak pokazują badania, dziewczynki z reguły są nieco drobniejsze – ich masa ciała to średnio od 7,5 do 12 kilogramów. Nie są to więc bardzo duże różnice pomiędzy obiema płciami, jednak warto mieć ten fakt na uwadze.

Wspomnieliśmy, że maluch zwykle potraja swą masę ciała przez pierwszy rok życia. Czy zatem to, ile waży roczne dziecko, zależne jest od jego wagi urodzeniowej? Okazuje się, że niekoniecznie – dzieci, które przyszły na świat drobniejsze, zazwyczaj szybciej rosną przez kolejne miesiące, by na swój sposób dorównać do „normy”. Nie znaczy to więc, że dwukilogramowy noworodek na pewno będzie po roku zaledwie sześciokilogramowym niemowlęciem. Jego waga może być identyczna jak rówieśnika, który w chwili przyjścia na świat ważył nawet cztery kilogramy.

Czy to, ile waży roczne dziecko, jest wartością w granicach normy, pozwala kontrolować specjalne narzędzie, o którym wspomniane było wcześniej – jest to znana chyba wszystkim rodzicom siatka centylowa. Wygląda ona jak zwykły wykres, na którym zawarte są dane statystyczne z rejonu całego kraju. Można zatem dokonać porównania swojego dziecka z jego rówieśnikami. Przyjmuje się, że normą jest, gdy waga niemowlęcia mieści się od 25 do aż 75 centyla. Zakłada się jednak rozszerzenie jej do wartości od 10 do 90 centyli. Jasno więc wynika z tego, że jeżeli dziecko mieści się poniżej dziesiątego centyla, to jego waga jest uznawana za niewystarczającą, czyli poniżej normy.

Gdy wartość ta umiejscowiona jest poniżej trzeciego centyla, mamy do czynienia z bardzo poważną niedowagą. Z kolei nadwaga ma miejsce wtedy, gdy masa ciała malucha jest ponad 90. centylem, przy jednoczesnym wzroście na poziomie nie większym niż 50. centyl. W takich wypadkach dziecko powinno być zbadane przez pediatrę. Wizyta u lekarza pozwoli być może poznać przyczynę takiego stanu rzeczy.
Na to, ile waży roczne dziecko, mogą wpływać rozmaite choroby, różnego rodzaju zaburzenia w organizmie, dotyczące m.in. przyswajania niektórych elementów, trawienia, nietolerancji pokarmowej itp. Warto więc sprawdzić tę kwestię – być może potrzebne będą badania diagnostyczne i odpowiednia terapia. Zdarza się, że niska waga wynika z okresowego braku apetytu na skutek ząbkowania.

dziecko śpi

Ogromny wpływ na to, ile waży roczne dziecko ma również – co oczywiste – dieta

Dzieci w okolicach dwunastego miesiąca życia powinny mieć już dość szeroki jadłospis, do którego stale wprowadza się kolejne produkty. Dieta musi być jednak zbilansowana. Karmienie tak małego dziecka dużą ilością np. węglowodanów sprzyja nieprawidłowej wadze. Niemowlęta na tym etapie powinny spożywać nie tylko płynne, ale przede wszystkim stałe pokarmy, łącznie w ilości pięciu posiłków dziennie.

Bardzo ważne są tu warzywa i owoce, a także mięso, nabiał, powoli wprowadzane ryby. Ograniczyć należy za to słodycze, a całkowicie wykluczyć żywność przetworzoną, fast foody, dania instant, słodkie, kolorowe napoje. Produkty te nie dość, że są kaloryczne, to jeszcze na dodatek pozbawione zupełnie jakichkolwiek wartości odżywczych. Ciężko zatem w takich warunkach o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. W razie wątpliwości warto spytać o poradę pediatrę lub dietetyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here