Ile kosztują studia

0
1219
ile kosztuja studia

Jeśli idziemy na studia dzienne do państwowej uczelni to w teorii są to studia darmowe. Niestety tylko w teorii, bo trzeba doliczyć do tego podręczniki i inne pomoce dydaktyczne. Często trzeba do tego doliczyć również mieszkanie, jedzenie, a to wychodzi naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Im mamy bardziej popularne miasto tym wyższe będą koszty utrzymania na studiach. To, dlatego nie wszystkich będzie na to stać. Wiele osób wybiera wtedy studia zaoczne i pracują w weekendy i sobie jakoś radzą. Właściwie to radzili sobie do wprowadzenia ustawy, która zakazuje handlu w większość niedzieli.

Niestety, ale nie jest to dla nich najlepsze rozwiązanie i wielu studentów się teraz głowi, co ma zrobić i jak. Studia dziennie kosztują sporo pieniędzy, ale z drugiej strony, jeśli chcemy mieć wykształcenie to trzeba to jakoś przełknąć. Pamiętać należy tylko o tym, że skoro studia kosztują to konieczne będzie wybranie takiego kierunku, jaki jest najlepszy. Nie wybieramy pięciu kierunków tylko jeden i na tym się skupiamy. Jeśli dobrze wybraliśmy to po tym kierunku będzie praca, a jeśli źle to niestety, ale przyjdzie nam siedzieć na kasie w supermarkecie. Presja jest, ale tak ma każdy i trzeba o tym pamiętać.

Studia prywatne

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda na studiach prywatnych. Tutaj trzeba każdego miesiąca płacić czesne i nie ma znaczenia czy są wakacje czy zwykły miesiąc, kiedy na uczelnie chodzimy. Mamy umowę i musimy się z niej wywiązać. Na takich uczelniach w zależności od tego, jaki wybierzemy kierunek płacimy najczęściej w graniach pięciuset, sześciuset złotych. Im bardziej popularny będzie kierunek tym więcej trzeba będzie zapłacić. Trzeba się nad tym zastanowić czy warto, bo skoro tyle osób kończy takie studia to czy my za kilka lat nadal będziemy mieć w tym zawodzie pracę? Analiza na pewno się tutaj przyda, bo skoro można na tym zyskać i zaoszczędzić dużo pieniędzy to warto na to poświecić, chociaż trochę czasu.

na studiach

Prywatnych uczelni jest bardzo dużo, dlatego jeśli zależy nam tylko na tym żeby mieć wyższe wykształcenie, a kierunek nie ma znaczenia to można znaleźć coś najtańszego. Wtedy nie płacimy dużo, a i tak nie zamierzamy w tym zawodzie dalej pracować. Wystarczy dobrze przejrzeć oferty uczelni w Internecie, a przekonamy się, że sami nie będziemy wiedzieli, co wybrać. Jest ich bardzo dużo, a powoli zbliża się niż demograficzny i o każdego studenta rozpocznie się walka. My możemy na tym naprawdę bardzo dużo skorzystać i właśnie o to przecież chodzi.

Same wydatki

Jeśli mamy dojeżdżać na uczulenie każdego dnia to trzeba będzie albo to robić samochodem albo wykupić bilet miesięczny. To koszty dość wysokie, dlatego wiele osób woli szukać na miejscu miejsca do spania. Miejsc zawsze brakuje i nie ma, co liczyć na to, że załapiemy się w łatwy sposób do akademika. Tam jest tanio i jest super klimat, ale jednocześnie jest bardzo trudno ze znalezieniem miejsca. Jeśli mamy wynajmować mieszkanie to czekają nas ogromne koszty i najlepiej jest to zrobić w kilka osób. Wtedy na pewno będzie nam lżej. W dużych miastach jak Kraków czy Warszawa koszty wynajmu są bardzo wysokie, ale nie odstrasza to wielu osób żeby właśnie tam pojechać. Student musi się gdzieś bawić, dlatego na rozrywkę również trzeba będzie doliczyć spore koszty.

studentka

Nie samą nauką człowiek żyje i każdy nam to potwierdzi. Musimy pamiętać o tym, że to ostatni czas na zabawę, a później zacznie się praca i nic więcej. Pozakładamy rodziny i już nie będzie czasu na miłe spędzanie chwil ze znajomymi. Później będziemy tego żałować, że wtedy, kiedy był czas to my tego nie robiliśmy. Czasu się nie cofnie, dlatego trzeba z życia korzystać już dzisiaj. Jedzenie też nie należy do najtańszych, a bez tego nie da się funkcjonować. Bardzo często w okolicach uczelni w dużych miastach znajdują się bary gdzie za kilka złotych można zjeść obiad. Warto z takiej okazji skorzystać, bo można wiele na tym zaoszczędzić.

Ogólnie tanio nie będzie studiować, ale warto te wydatki wziąć na siebie. Warto spróbować swoich sił, bo poznamy całkowicie inny świat. Nie ma nic lepszego niż studia, kiedy nie ma rodziców, a my możemy robić, co chcemy. Oczywiście trzeba uważać żeby nie przesadzić z tym wszystkim, ale na pewno warto się dobrze bawić. Mamy do wyboru i studia dzienne, i zaoczne i wieczorowe. Trzeba przejrzeć, które z nich są dla nas najtańsze i najbardziej opłacalne, a wtedy uda nam się na spokojnie coś wybrać. Wykształcenie wyższe jest bardzo potrzebne, ale pamiętajmy, że liczy się również wiedza, którą musimy mieć w głowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here