Co to jest numer IBAN?

0
458
Co to jest numer IBAN?

W czasach płatności internetowych dla wielu zwykłych osób istnieje wiele nie zawsze zrozumiałych sformułowań. Jednym z nich jest numer IBAN, z którym często spotykamy się w miejscach, gdzie trzeba podać swój numer konta.
Co to jest numer IBAN? Jest to międzynarodowy numer rachunku bankowego, a z angielskiego – International Bank Account Number. Czym natomiast różni się on od zwykłego numeru konta? Prawie niczym. Jedyna różnica jest taka, że przed wypisaniem naszego numeru musimy wpisać dwie duże litery, odpowiadające danemu państwu. Przykładowo dla Polski jest to oznaczenie PL, a dla Niemiec – DE.
Co jeżeli mieszkam w Niemczech, a mam polskie konto?
Litery oznaczające państwo zależą od naszego konta, nie są uwarunkowane miejscem zamieszkania. W powyższej sytuacji, mieszkając w Niemczech, dalej wpisujemy PL na początku, bo właśnie tam jest zarejestrowane nasze konto.
Czy wszystkie kraje respektują numer IBAN? Otóż nie. Jest to system płatności, który respektują państwa Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o przykładowo USA lub Rosję, numer IBAN nie będzie odgrywał żadnej roli. Jednak przyda się nam podczas wykonywania przelewów do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Wtedy natomiast poza IBANem przyda się nam także numer BIC.
Numer IBAN przyda się wszystkim przedsiębiorcom współpracującym z zagranicznymi spółkami, ale także zwykłym ludziom, dokonującym chociażby płatności przez internet lub odbierających przelewy od osób z innych krajów. Jest to prosty system, dzięki któremu w łatwy sposób możemy współpracować z zagranicą. Warto więc wiedzieć, na czym polega numer IBAN.

odzyskajdzien.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMateria bez tajemnic
Następny artykułNauka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here